LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Temperaturat rekord/ Shkencëtarët ngrejnë alarmin: Po zabrdhen koralet në fund të oqeanit

15 Prill 2024, 18:39, Kuriozitete CNA

Temperaturat rekord/ Shkencëtarët ngrejnë alarmin: Po zabrdhen

Koralet në mbarë botën po zbardhen dhe madje po “vdesin” pasi temperaturat e larta rekord po shkatërrojnë fundin e oqeanit.

Nxehtësia ka sjellë zbardhjen masive të koraleve, sipas Administratës Kombëtare Oqeanike dhe Atmosferike të SHBA.

Zbardhja ndodh kur koralet stresohen uji në të cilin jeton është shumë i nxehtë.

Korali mbështet jetën në oqean, peshkimin dhe krijon triliona dollarë të ardhura çdo vit.

Të dhënat e nxehtësisë së oqeanit tregojnë se ky episod po ndikon në jetën detare.

Korali i zbardhur mund të duket bukur në foto, por shkencëtarët që zhyten për të ekzaminuar shkëmbinjtë nënujorë thonë se nga afër korali është dukshëm i sëmurë dhe në kalbje. Shkencëtarët në SHBA, Australi, Kenia dhe Brazil i thanë BBC Neës për ndjenjën e shqetësimit dhe madje edhe të zemërimit teksa shikonin koralin që ata duan të kërcënuar ose vrarë nga oqeanet e ngrohta.

Shenjat e para paralajmëruese ishin në Karaibe vitin e kaluar kur zhytësit zbuluan se uji në brigjet e Floridës ishte i nxehtë.

Ajo nxehtësi u zhvendos në hemisferën jugore. Tani ajo ka prekur më shumë se gjysmën e koraleve të botës, duke përfshirë në Gumën Barrier të Madh të Australisë dhe në vijat bregdetare në Tanzani, Mauritius, Brazil, ishujt e Paqësorit, si dhe në Detin e Kuq dhe Gjirin Persik. Gushtin e kaluar temperatura mesatare globale e oqeanit theu rekordin e saj të të gjitha kohërave dhe që atëherë ka qenë mbi mesataren pothuajse çdo ditë.

Ndryshimet klimatike po rrisin temperaturat e sipërfaqes së detit pasi gazrat ngrohës të emetuar kur djegim naftë, qymyr dhe gaz thithen nga oqeanet.

El Niño,një ngjarje natyrore klimatike, ka kontribuar gjithashtu në temperaturat më të ngrohta që nga qershori i kaluar, megjithëse ka shenja se tani po dobësohet./ CNA

Lajmet e fundit nga