LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

58 orë në lojë/ Nigeriani thyen rekordin e shahut, synon çmimin Guinness

20 Prill 2024, 14:47, Kuriozitete CNA
58 orë në lojë/ Nigeriani thyen rekordin e shahut, synon
Tunde Onakoya

Nën dritat e ndezura të "Times Square" të Nju Jorkut, mjeshtri nigerian i shahut, Tunde Onakoya, ka thyer rekordin për maratonën më të gjatë të shahut.

Ai mundi të luante për 58 orë rresht. Onakoya shpreson të mbledhë 1 milion dollarë (805,000 £) për bamirësi për të mbështetur edukimin e shahut për miliona fëmijë, raporton "BBC". 

Qindra mbështetës nga komuniteti nigerian i qytetit janë shfaqur për të brohoritur për mjeshtrin e shahut, duke përfshirë yllin nigerian Afrobeats, Davido.

Rekordi i mëparshëm botëror, i njohur nga rekordet botërore Guinness, ishte 56 orë, nëntë minuta dhe 37 sekonda, i cili u vendos nga dyshja norvegjeze Hallvard Haug Flatebo dhe Sjur Ferkingstad në 2018.

Onakoya, 29 vjeç, e vlerëson shahun për shpëtimin e tij nga varfëria dërrmuese me të cilën u përball duke u rritur në lagjet e varfra famëkeqe të Lagos.
Onakoya është gjithashtu një anëtar bordi i organizatës jofitimprurëse amerikane The Gift of Chess, e cila punon për të transformuar jetët përmes shahut./CNA 

Lajmet e fundit nga