LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Rruga e Qumështit”, sipas mitologjisë dhe shkencës astronomike

14 Maj 2024, 14:58, Kuriozitete CNA

“Rruga e Qumështit”, sipas mitologjisë dhe shkencës

"Rruga e Qumështit" është emri i bukur dhe poetik që i jepet galaktikës së sistemit tonë diellor, e cila duket si një rrjedhë e dritës së qumështit në qiellin e natës.

Origjina e emrit vjen nga mitologjia greke, ku thuhet se Hera derdhi qumështin e saj në qiell dhe në kulturën norvegjeze, ajo njihet si "Rruga e Vikingëve".

Por përpos asaj që na ofrojnë mitet dhe legendat, kuptimi shkencor i “Rrugës së Qumështit” është thelbësor.

Përmes teleskopit, astronomët zbuluan që ajo është një galaktikë spirale e mbyllur, me Diellin tonë të vendosur në një krah të saj.

Emri "Rruga e Qumështit" përdoret tani jo vetëm në aspektin poetik, por edhe shkencor për të përshkruar strukturën dhe përbërësit e kësaj galaktike të mahnitshme./ CNA

Lajmet e fundit nga