LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Rikthimi i fuqishëm i “Metalica”/ Çfarë pritet të sjellë grupi legjendar i muzikës heavy metal

29 Nëntor 2022, 10:13, Kulturë CNA

Rikthimi i fuqishëm i “Metalica”/ Çfarë pritet

“Metalica”, grupi i famshëm amerikan i muzikës heavy metal, është rikthyer fuqishëm në tregun muzikor.
Një album dhe një turne i ri pritet të mbahet në 2023-shin nga grupi legjendar. "Metalika" kanë publikuar këngën e tyre të re të titulluar "Lux Æterna".

Prodhuar nga Greg Fidelman, James Hetfield dhe Lars Ulrich, albumi, 72 Seasons, do të publikohet më 14 prill të vitit 2023.

Turneu i "Metalica" do të nisë në Europë po në muajin muaj dhe përfshin dy shfaqje në çdo qytet të vizituar.

Albumi i ri 72 season përfshin këngët:
01 72 Seasons
02 Shadoës Folloë
03 Screaming Suicide
04 Sleepwalk My Life Away
05 You Must Burn!
06 Lux Æterna
07 Croën of Barbed Wire
08 Chasing Light
09 If Darkness Had a Son
10 Too Far Gone?
11 Room of Mirrors
12 Inamorata
Ndërsa datat e turneut janë të ndara si më poshtë
Metallica:
2022:
12-16 Los Angeles, CA - Microsoft Theater
2023:
04-27 Amsterdam, Netherlands - Johan Cruijff Arena
04-29 Amsterdam, Netherlands - Johan Cruijff Arena
05-17 Paris, France - Stade de France
05-19 Paris, France - Stade de France
05-26 Hamburg, Germany - Volksparkstadion
05-28 Hamburg, Germany - Volksparkstadion
06-16 Gothenburg, Sëeden - Ullevi Stadium
06-18 Gothenburg, Sëeden - Ullevi Stadium
08-04 East Rutherford, NJ - MetLife Stadium
08-06 East Rutherford, NJ - MetLife Stadium
08-11 Montreal, Quebec - Stade Olympique
08-13 Montreal, Quebec - Stade Olympique
08-18 Arlington, TX - AT&T Stadium
08-20 Arlington, TX - AT&T Stadium
08-25 Ingleëood, CA - SoFi Stadium
08-27 Ingleëood, CA - SoFi Stadium
09-01 Glendale, AZ - State Farm Stadium
09-03 Glendale, AZ - State Farm Stadium
11-03 St. Louis, MO - The Dome at America’s Center
11-05 St. Louis, MO - The Dome at America’s Center
11-10 Detroit, MI - Ford Field
11-12 Detroit, MI - Ford Field
2024:
05-24 Munich, Germany - Olympiastadion
05-26 Munich, Germany - Olympiastadion
06-07 Helsinki, Finland- Olympic Stadium
06-09 Helsinki, Finland - Olympic Stadium
06-14 Copenhagen, Denmark - Parken Stadium
06-16 Copenhagen, Denmark - Parken Stadium
07-05 Warsaw, Poland - PGE Narodowy
07-07 Warsaw, Poland - PGE Narodowy
07-12 Madrid, Spain - Estadio Cívitas Metropolitano
07-14 Madrid, Spain - Estadio Cívitas Metropolitano
08-02 Foxborough, MA - Gillette Stadium
08-04 Foxborough, MA - Gillette Stadium
08-09 Chicago, IL - Soldier Field
08-11 Chicago, IL - Soldier Field
08-16 Minneapolis, MN - U.S. Bank Stadium
08-18 Minneapolis, MN - U.S. Bank Stadium
08-23 Edmonton, Alberta - Commonëealth Stadium
08-25 Edmonton, Alberta - Commonëealth Stadium
08-30 Seattle, WA - Lumen Field
09-01 Seattle, WA - Lumen Field
09-20 Mexico City, Mexico - Foro Sol
09-22 Mexico City, Mexico - Foro Sol
09-27 Mexico City, Mexico - Foro Sol
09-29 Mexico City, Mexico - Foro Sol

Rikthimi i fuqishëm i “Metalica”/ Çfarë pritet


Grupi “Metalica” u formua në 1981 në Los Anxhelos nga vokalisti/kitaristi James Hetfield dhe bateristi Lars Ulrich dhe ka qenë i përqëndruar në San Francisko për pjesën më të madhe të karrierës së tij.
Tempet e shpejta të grupit, instrumentet dhe muzikanti agresiv i bënë ata një nga grupet e "katër të mëdha" themeluese të heavy metal, së bashku me Megadeth, Anthrax dhe Slayer.

Formacioni aktual i Metallica përbëhet nga anëtarët themelues dhe kompozitorët kryesorë Hetfield dhe Ulrich, kitaristi kryesor Kirk Hammett dhe basisti Robert Trujillo. Kitaristi Dave Mustaine (i cili formoi Megadeth pasi u pushua nga grupi) dhe basistët Ron McGovney, Cliff Burton dhe Jason Neësted janë ish-anëtarë të grupit./CNA.al

Lajmet e fundit nga