LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Qëlluan me armë drejt policisë në Morinë/ Lihen në burg 6 emigrantët ilegalë

28 Maj 2023, 17:24, Kronika CNA

Qëlluan me armë drejt policisë në Morinë/ Lihen në

Gjykata e Kukësit ka dhënë masën e arrestit me burg me afat 3 mujor për gjashtë emigrantët sirianë, algjerianë e marokenë, te cilët dy ditë më parë u arrestuan në kufirin e gjelbër në Morinë.

Ngjarja në fjalë ndodhi mëngjesin e së enjtes në pikën kufitare mes Shqipërisë dhe Kosovës, ku u regjistrua një shkëmbim zjarri mes grupit të trafikantëve të qenieve njerëzore dhe policisë.

Nga shkëmbimi i zjarrit nuk pati të lënduar, ndërsa një person arriti që të arratisej.

Sipas avakates mbrojtëse e caktuar nga shteti, Aurora Guska, të arrestuarit kanë dashur vetëm të kalojnë kufirin e gjelbër për në vendet e BE. Ajo pretendon se trafikantët e klandestinëve që qëlluan ndaj bluve, janë 3 persona të tjerë, gjithashtu të huaj.

3 prej emigrantëve të huaj kishin ardhur për herë të parë në Shqipëri me synim që të ktheheshin në Greqi, ndërsa 3 të tjerë kanë pasur edhe tentativa të mëparshme për të kaluar kufirin./ CNA.al

Lajmet e fundit nga