LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Me kamion drejt Anglisë/ Kush është mësuesi shqiptar që u kap duke u kujdesur për kanabisin

16 Gusht 2022, 09:14, Kronika CNA
Me kamion drejt Anglisë/ Kush është mësuesi shqiptar që

Një shtetas shqiptar është arrestuar në Britani, pasi u gjet duke u kujdesur për më shumë se 500 bimë kanabis.

Sipas mediave britanike, personi i arrestuar është 28-vjeçari Kristian Zefi, i cili në Shqipëri kishte profesionin e mësuesit të fiskulturës.

Zefi kishte hyrë në Britani në mënyrë klandestine. Mësuesi i fiskulturës kishte udhëtuar për në Angli në pjesën e pasme të një kamioni nga Franca.

Prokurori Stephen Welch tha se policia ekzekutoi një urdhër kontrolli për kanabis në ambientet në Popple Street, Hull, një ndërtesë e madhe industriale dykatëshe me rreth 12 dhoma.

“Ndërsa policia u përpoq të hynte, i pandehuri doli nga një dritare e katit të sipërm në një çati të sheshtë në një përpjekje për të shpëtuar ai u shqetësua dhe u hodh në çatinë e një ndërtese ngjitur. Ai bëri gjithashtu një telefonatë nga telefoni i tij celular. Në ndërtesë, policia gjeti më shumë se 500 rrënjë kanabis, me një vlerë tregu rreth 275.000 paund”, tha ai.

Prokurori ka sqaruar se dyert e ndërtesës ishin të izoluara, jo për të mos lejuar daljen e Zefit, por për ta mbrojtur atë dhe kanabisin nga personat që mund t'i sulmonin.

Personat që hynin apo dilnin nga ndërtesa, përdorni çatinë për të dalë. Gjykata britanike e dënoi Zefin me nëntë muaj burg, pasi pranoi fajësinë./CNA.al

 

Lajmet e fundit nga