LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Vendi që kryeson listën në Evropë për humbjet e jetëve nga kanceri i zorrës së trashë

29 Nëntor 2023, 11:44, Kosova & Bota CNA
Vendi që kryeson listën në Evropë për humbjet e
Foto ilustruese

Kroacia është në krye të listës evropiane për sa i përket numrit të vdekjeve nga kanceri i zorrës së trashë. Disa nga shkaqet janë mungesa e parandalimit, reagimi i dobët ndaj programeve kombëtare për zbulimin e hershëm të kancerit, stresi dhe pirja e duhanit.

Mjekët thonë se kanceri mund dhe duhet të zbulohet me kohë, prandaj, siç thonë ata, edukimi i qytetarëve dhe realizimi i fushatave shëndetësore janë të një rëndësie vendimtare për zbulimin e hershëm të kësaj sëmundjeje.

"Nëse zbulojmë kancerin e zorrës së trashë në një fazë të hershme, shkalla e kurimit ose shkalla e mbijetesës pesëvjeçare është më e madhe se 90 për qind. Nëse e marrim atë në një lloj stadi të avancuar lokal, kjo përqindje bie në rreth 70 për qind dhe nëse keni sëmundje metastatike, përqindja është që përfundimisht mbijetesa është diku rreth 10 për qind”, tha Borna Kovaçiq nga Qendra Spitalore Klinike e Osijekut.

Shefi i Departamentit të Kirurgjisë Abdominale në Osijek, Ilijan Tomas, tha se secili person duhet të diskutojë me mjekun e tij nëse duhet apo jo të shkojë për kolonoskopi.

Më shumë se 500,000 njerëz në mbarë botën vdesin nga kanceri i zorrës së trashë çdo vit, sipas Shoqatës Amerikane të Kancerit./CNA

 

 

 

Lajmet e fundit nga