LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Hunter Biden do të dëshmojë para Kongresit në dhjetor

28 Nëntor 2023, 21:02, Kosova & Bota CNA
Hunter Biden do të dëshmojë para Kongresit në dhjetor
Hunter Biden, djali i Presidentit të SHBA Joe Bide

Hunter Biden,  djali i presidentit amerikan Joe Biden tha të martën se do të dëshmonte para Kongresit në dhjetor, raporton CNBC.

“Hetimi juaj bosh ka zgjatur shumë gjatë duke humbur shumë burime të përdorura më mirë. Duhet të marrë fund”, shkroi avokati i Hunter Biden, Abbe Lowell në një letër drejtuar kryetarit të Komitetit të Mbikëqyrjes së Dhomës së Përfaqësuesve.

“Rrjedhimisht, Hunter Biden do të paraqitet në një seancë të tillë publike në datën që keni vënë re, 13 dhjetor, ose çdo datë në dhjetor që ne mund të organizojmë”, shkroi Loëell.

Letra sfiduese erdhi disa javë pasi Kryetari i Mbikëqyrjes së Dhomës së Përfaqësuesve, James Comer, thirri djalin dhe vëllain e presidentit që të ulen në gjyq me dyer të mbyllura, ndërsa ai kryen një hetim për shkarkimin e presidentit demokrat.

Comer dhe republikanët e tjerë e akuzojnë presidentin për përfshirje dhe përfitim nga skemat e influencës të krijuara nga anëtarët e familjes së tij, që synojnë të pasurojnë njëri-tjetrin për shkak të lidhjeve të tyre me një politikan të fuqishëm.

Shtëpia e Bardhë ka mohuar ashpër çdo keqbërje nga presidenti./ CNA

Lajmet e fundit nga