LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Bisedimet me presidentin kinez/ Biden tregon qëllimin e takimit

14 Nëntor 2023, 18:11, Kosova & Bota CNA

Bisedimet me presidentin kinez/ Biden tregon qëllimin e takimit

Presidenti amerikan Joe Biden tha të martën se qëllimi i tij gjatë bisedimeve me presidentin kinez Xi Jinping këtë javë është rifillimi i komunikimeve normale midis dy superfuqive, duke përfshirë kontaktet ushtarake-ushtarake.

Duke folur me gazetarët pas komenteve për ndryshimet klimatike në Shtëpinë e Bardhë, Biden tha se po përpiqet të ndryshojë marrëdhëniet e SHBA-së me Kinën për mirë, pas një periudhe lidhjesh të tensionuara. Të dy udhëheqësit takohen të mërkurën në zonën e San Franciskos.

Takimi i shumëpritur i Biden me presidentin kinez Xi Jinping të mërkurën është ngjarja kryesore e vizitës së tij katër-ditore në San Francisko, ku liderët nga 21 ekonomitë që përbëjnë forumin e Bashkëpunimit Ekonomik Azi-Paqësor po mblidhen për samitin e tyre vjetor. Bisedimet me Xi janë të një rëndësie të madhe pasi udhëheqësit e dy ekonomive më të mëdha në botë përpiqen të gjejnë një masë stabiliteti pas atij që ka qenë një vit i vështirë për marrëdhëniet SHBA-Kinë .

Por Shtëpia e Bardhë dëshiron gjithashtu t'u tregojë udhëheqësve të APEC-ut se Biden mund të mbetet i fokusuar në Paqësor, ndërkohë që përpiqet të parandalojë që lufta Izrael-Hamas të shpërthejë në një konflikt më të gjerë rajonal dhe të bindë ligjvënësit republikanë që të vazhdojnë të shpenzojnë miliarda më shumë për të kushtueshme. Përpjekje ukrainase për të zmbrapsur pushtimin gati 21-mujor të Rusisë./ CNA

Lajmet e fundit nga