LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Takimi i Ministrave të Jashtëm të NATO-s/ Blinken: Në agjendë edhe Ballkani Perëndimor

28 Nëntor 2023, 16:20, Kosova & Bota CNA
Takimi i Ministrave të Jashtëm të NATO-s/ Blinken: Në
Sekretari amerikan i Shtetit, Anthony Blinken

Sekretari amerikan i Shtetit, Anthony Blinken, ka bërë me dije se në takimin e Ministrave të Punëve të Jashtme të NATO-s do të diskutojnë për situatën në Ballkanin Perëndimor, Ukrainë, Gaza dhe Lindjen e Mesme.

Blinken e bëri të ditur këtë lajm në një deklaratë për mediat.

"Ne kemi shumë punë që do të bëjmë, siç thatë edhe ju, në Ballkanin Perëndimor, me partnerët tanë për NATO-n nga e gjithë bota", u shpreh Blinken.

“Është gjithmonë shumë mirë të kthehesh në Belgjikë, në Bruksel, këtu në NATO. Është bërë pothuajse si një shtëpi e dytë gjatë tri viteve të fundit. Por unë mendoj se është dëshmi e faktit se ajo që po bëjmë me Aleancën e NATO-s është më e rëndësishme se kurrë. Ne do të riafirmojmë fuqimisht mbështetjen tonë për Ukrainën, ndërsa ajo vazhdon të përballet me luftën e agresionit të Rusisë. Ne do të shikojmë samitin e vitit të ardhshëm në Uashington për të festuar 75-vjetorin e NATO-s, por jo vetëm të festojmë atë përvjetor të vazhdojë, për të çuar përpara Aleancën, duke përfshirë angazhimet që anëtarët e saj po bëjnë për mbrojtjen tonë kolektive. Ne kemi shumë punë që do të bëjmë, siç thatë edhe ju, në Ballkanin Perëndimor, me partnerët tanë për NATO-n nga e gjithë bota, duke përfshirë Azi-Paqësorin, dhe sigurisht që do të flasim për krizën në Gaza dhe më gjerë në Lindjen e Mesme", u shpreh Blinken./ CNA

Lajmet e fundit nga