LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Zyrtari amerikan: Putin nuk do të bëjë paqe në Ukrainë para zgjedhjeve amerikane të 2024-ës,

28 Nëntor 2023, 22:26, Kosova & Bota CNA
Zyrtari amerikan: Putin nuk do të bëjë paqe në Ukrainë
Banorët shikojnë makinat e tankeve të djegura pas granatimeve të fundit në një kryqëzim hekurudhor në rrjedhën e konfliktit Rusi-Ukrainë në Donetsk

Presidenti rus Vladimir Putin nuk do të bëjë paqe në Ukrainë para se të dijë rezultatet e zgjedhjeve të nëntorit 2024 në SHBA, tha të martën një zyrtar i lartë i Departamentit Amerikan të Shtetit, mes shqetësimeve se një fitore e mundshme për ish-presidentin Donald Trump mund të përmirësojë mbështetjen perëndimore për Kievin, shkruan Reuters.

Trump, i cili kërkon rizgjedhjen në vitin 2024 dhe është kandidati kryesor për nominimin presidencial republikan, ka qenë kritik i ashpër ndaj mbështetjes së SHBA për Kievin.

Një zyrtar i lartë informoi gazetarët pas një takimi të ministrave të jashtëm të NATO-s në Bruksel tha se aleanca përsëriti mbështetjen e saj për Ukrainën duke e ditur se një marrëveshje paqeje në vitin e ardhshëm nuk ka gjasa.

“Pritja ime është që Putini nuk do të bëjë një paqe apo një paqe kuptimplotë përpara se të shohë rezultatin e zgjedhjeve tona”, tha zyrtari, i cili foli në kushte anonimiteti për të diskutuar rezultatet e takimit.

I pyetur nëse ata shprehnin një opinion personal apo pikëpamjen e qeverisë amerikane, zyrtari tha se ishte një "premisë gjerësisht e përbashkët".

"Ky ishte konteksti në të cilin të gjithë aleatët shprehën mbështetje të fortë për Ukrainën" në takimin e NATO-s të martën, shtoi zyrtari, pa përmendur emrin e Trump ose duke thënë qartë se si rezultati i zgjedhjeve do të ndikonte në mbështetjen për Ukrainën.

Presidenti i SHBA Joe Biden, një demokrat, i ka dhënë ndihmë masive ushtarake dhe mbështetje të tjera Kievit që nga pushtimi i plotë i Rusisë në shkurt të vitit 2022, por fondet shtesë për Ukrainën po pengohen nga Dhoma e Përfaqësuesve e kontrolluar nga republikanët./ CNA

Lajmet e fundit nga