LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Urdhër arresti ndaj Putin/ Borrell: Ky është vetëm fillimi

17 Mars 2023, 19:17, Kosova & Bota CNA

Urdhër arresti ndaj Putin/ Borrell: Ky është vetëm fillimi

Shefi i politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell ka reaguar pas vendimit të Gjykatës Ndërkombëtare Penale për lëshimin e një urdhër-arresti për presidentin rus Vladimir Putin.

Borrell u shpreh se ky vendim është vetëm fillimi.

"Rëndësia e krimeve dhe deklarata e ICC-së flasin vetë. Ky është një vendim i rëndësishëm i drejtësisë ndërkombëtare dhe për popullin e Ukrainës. Ne e kemi bërë gjithmonë të qartë në Bashkimin Evropian se ata që janë përgjegjës për agresionin e paligjshëm kundër Ukrainës duhet të sillen para drejtësisë," u shpreh Borrell./CNA

Lajmet e fundit nga