LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Putin pranon ftesën e Xi Jinping për të vizituar Kinën për 'Forumin Brez dhe Rrugë'

20 Shtator 2023, 18:10, Kosova & Bota CNA

Putin pranon ftesën e Xi Jinping për të vizituar Kinën

Presidenti rus Vladimir Putin ka thënë se ka pranuar ftesën e Xi Jinping për të vizituar Kinën në tetor për Forumin Brez dhe Rrugë.

“Sigurisht që isha i kënaqur që pranova ftesën e presidentit kinez për të vizituar Kinën në tetor, si pjesë e një ngjarjeje që promovon idenë e presidentit [kinez] për një brez, një rrugë, e cila është kthyer në një markë ndërkombëtare”, theksoi Putin në një takim. me Wang Yi, anëtar i Byrosë Politike të Komitetit Qendror të Partisë Komuniste të Kinës (CPC) dhe Drejtor i Zyrës së Komisionit Qendror të CPC për Punët e Jashtme.

Putin theksoi se kjo është plotësisht në përputhje me interesat e Rusisë dhe Kinës, "pasi harmonizon idetë tona për të krijuar një hapësirë ??të gjerë euroaziatike". "Ne jemi mjaft të sinkronizuar," shtoi ai.

Zëdhënësi presidencial rus Dmitry Peskov tha më herët se përgatitjet ishin duke u zhvilluar për vizitën e Putinit në Kinë dhe datat e saj do të shpallen në kohën e duhur.

Iniciativa Brez dhe Rrugë, një koncept i propozuar nga Xi Jinping në 2013, synon të rikrijojë në mënyrë simbolike Rrugën e lashtë të Mëndafshit. Qëllimi është që Kina të aksesojë tregjet në Azinë Qendrore, Lindjen e Mesme, Evropë, Afrikë dhe rajone të tjera, si dhe të intensifikojë tregtinë ndërkombëtare dhe projektet e investimeve që përfshijnë një numër të madh kombesh së bashku me përdorimin e kapitalit kinez dhe të huaj. Mbi 150 vende dhe organizata ndërkombëtare i janë bashkuar tashmë nismës./ CNA

Lajmet e fundit nga