LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Firma hekurudhore e Meksikës ndalon trenat/ Emigrantët udhëtojnë me autostop

20 Shtator 2023, 14:55, Kosova & Bota CNA

Firma hekurudhore e Meksikës ndalon trenat/ Emigrantët

Firma hekurudhore meksikane Ferromex tha të martën se do të ndalojë përkohësisht operacionet në pjesët veriore të vendit, për shkak të rrezikut nga emigrantët që hipin në trena, raporton DW. 

Kompania, e cila është në pronësi të konglomeratit meksikan Grupo Mexico, tha se do të ndalonte 60 trena në linjat e veriut. Pezullimet ka të ngjarë të dëmtojnë tregtinë ndërkufitare SHBA-Meksikë.  

"Ka pasur një rritje të konsiderueshme të numrit të emigrantëve ditët e fundit," tha Ferromax.

Kompania tha se 1,500 njerëz në ditët e fundit u mblodhën në oborrin e saj hekurudhor në Torreon, i cili ndodhet në shtetin verior meksikan të Coahuila. Më shumë se 800 emigrantë u mblodhën në një kantier mallrash në Irapuato, Guanjuato, i cili është gjithashtu në Meksikën veriore.

Rreth 1,000 emigrantë besohet se kanë nisur një udhëtim për të trajnuar makinat në rrugën midis metropolit të Chihuahua dhe qytetit kufitar verior të Ciudad Juarez.    

Emigrantët udhëtojnë shpesh me trena nëpër Meksikë me shpresën për të arritur në kufirin me Shtetet e Bashkuara. Emigrantët nuk janë vetëm nga Meksika, por edhe nga Amerika Qendrore dhe Jugore. 

Organizata Ndërkombëtare për Migracionin ka thënë se 8,200 emigrantë kanë vdekur ose janë zhdukur në Amerikë që nga viti 2014. Shumë prej këtyre emigrantëve po udhëtonin për në SHBA përmes Meksikës.

Instituti i Politikave të Emigracionit, një institut amerikan i mendimit, raportoi se më shumë refugjatë erdhën në SHBA në tetë muajt e parë të vitit fiskal 2023 se çdo vit që nga viti fiskal 2017. SHBA ka dhënë dhjetëra mijëra grante të statusit të përkohshëm në baza mujore për njerëzit nga vende të tilla si Kuba, Haiti, Nikaragua dhe Venezuela, sipas institutit./ CNA

Lajmet e fundit nga