LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Pse punëtorët e Kinës po studiojnë 'Mendimin e Xi Jinping'?

7 Shtator 2023, 08:01, Kosova & Bota CNA

Pse punëtorët e Kinës po studiojnë 'Mendimin e Xi

Punëtorët e Kinës janë njohur prej kohësh për punë të gjata në zyrë, por tani ata përballen me një grup të ri përgjegjësish: studimin e shkrimeve të presidentit Xi Jinping.

Që kur Pekini nisi një lëvizje të re propagandistike në fillim të këtij viti, Mendimi i Xi Jinping thuhet se po bëhet një temë e zakonshme diskutimi midis punonjësve në kompanitë shtetërore dhe bizneset private, përfshirë firmat e huaja.

Çfarë është 'Mendimi i Xi Jinping'?

Mendimi i Xi Jinping mbi socializmin me karakteristika kineze për një epokë të re, ose shkurt mendimi i Xi Jinping, është një përmbledhje e shkrimeve dhe fjalimeve të liderit kinez për rrjedhën e zhvillimit të Kinës.

Qëllimi i deklaruar i shkrimeve është "përtëritja e madhe e kombit kinez".

Në prill, Partia Komuniste Kineze (PKK) nisi një fushatë të re për të studiuar dhe zbatuar Mendimin Xi Jinping.

Që atëherë, fushata është përhapur në botën e biznesit.

Mediat, duke përfshirë Bloomberg dhe Nikkei Asia, kanë raportuar llogari anonime nga bankierë dhe punonjës të tjerë që përshkruanin takime dhe diskutime të gjata rreth veprave të Xi.

Disa nga vendet e punës që raportohet se janë prekur përfshijnë kompani globale me seli të vendosura jashtë shtetit.

Nën Xi, ekonomia e dytë më e madhe në botë ka marrë një kthesë drejt pastërtisë më të madhe ideologjike bazuar në rrënjët marksiste-leniniste të partisë dhe kultin e tij të personalitetit.

Çfarë ndodh në këto sesione studimi?

Ndërsa seancat e studimit të Mendimit të Xi Jinping nuk kanë asnjë analog të vërtetë në botën perëndimore, ato funksionojnë disi të ngjashme me një aktivitet si studimet e Biblës, tha Andy Mok, një studiues i lartë në Qendrën për Kinën dhe Globalizimin në Pekin./ CNA

Lajmet e fundit nga