LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Për herë të parë që pas rënies së Bashkimit Sovjetik/ Rusia bojkoton "Oscars"

27 Shtator 2022, 14:56, Kosova & Bota CNA

Për herë të parë që pas rënies së Bashkimit

Në një shenjë të mëtejshme të tërheqjes së Rusisë nga kontaktet me botën perëndimore, akademia e filmit e vendit ka zbuluar se nuk do të dorëzojë një film për garën e ardhshme ndërkombëtare të Oskarit 2023.

Bojkoti i Oscars vjen në mes të tensioneve në rritje midis Uashingtonit dhe Moskës pas pushtimit rus të Ukrainës më 24 shkurt dhe luftës së saj të vazhdueshme agresioni atje.

Rusia kohët e fundit akuzoi administratën amerikane për ndërhyrje të drejtpërdrejtë në luftë dhe ka kërcënuar të ndërpresë të gjitha lidhjet zyrtare me vendin.

Por vendimi i Akademisë Ruse për të bojkotuar çmimet Oscar erdhi si befasi për Pavel Tchoukhraï, kreun e komitetit lokal të Oscar-it, i cili i tha AFP-së se masa ishte bërë "pas shpinës së tij". Tchoukhraï që atëherë ka dhënë dorëheqjen.

Rusia ka paraqitur rregullisht filma për Oscars dhe filmat rusë kanë një histori të fortë me Akademinë e SHBA. Filmi "Loveless" i Andrey Zvyagintsev ishte i nominuar për Oscar 2017. Beanpole e Kantemir Balagov (2019) dhe Dear Comprades e Andrei Konchalovsky, u përfshinë të dy në listën e ngushtë për çmimin më të mirë ndërkombëtar të filmit.

Pushtimi ushtarak i Rusisë bëri që shumë festivale të mëdha të filmit të ndalonin filmat e mbështetur nga shteti rus. Ka pasur gjithashtu thirrje për një bojkot të plotë të të gjithë filmave rusë, megjithëse pak festivale të mëdha e kanë ndërmarrë këtë hap./CNA.al Burimi: Hollywood Reporter

Lajmet e fundit nga