LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Enriko Leta jep dorëheqjen/ Duhet një PD e re, nuk do të kandidoj më për kryetar

26 Shtator 2022, 16:27, Kosova & Bota CNA
Enriko Leta jep dorëheqjen/ Duhet një PD e re, nuk do të kandidoj
Enricco Letta

Enrico Letta ka njoftuar dorëheqjen si kryetar i Partisë Demokratike në Itali, pas humbjes së zgjedhjeve ndaj koalicionit të së djathtës ekstrem të udhëhequr nga Giorgia Meloni.

Në një deklaratë për mediat Enrico Leta u shpreh: 

"Na presin ditë të vështira për Italinë. Nëse erdhëm në qeverinë Meloni kjo është për shkak të Giuseppe Contes, i cili rrëzoi qeverinë dhe ishte shkas. Ne do të kundërshtojmë me të gjitha forcat dhe nuk do të lejojmë që Italia të shkëputet nga vlerat evropiane dhe nga elementet e thella të Kushtetutës. Rezultati? I pakënaqshëm. Ne u përpoqëm, por nuk mjaftoi. Kemi nevojë për një PD të re. Nuk do të kandidoj më për kryetar."

Sa shumë vuan Partia Demokratike e Shqipërisë që humbësi të thotë këto fjalë. Duhet vetëm kaq që fillojë ringritja:

"Kemi nevojë për një PD të re. Nuk do të kandidoj më për kryetar."/CNA.al

Lajmet e fundit nga