LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Italianët zgjedhin sot qeverinë e re/ Pjesëmarrja zhgënjyese, ja sa kanë votuar deri në orën 19:00

25 Shtator 2022, 20:42, Kosova & Bota CNA
Italianët zgjedhin sot qeverinë e re/ Pjesëmarrja
Foto ilustruese

Italia zgjedh sot qeverinë e re në zgjedhjet e përgjithshme parlamentare.

Votimet kanë nisur prej orës 07:00 të mëngjesit të sotëm dhe do të mbyllen në orën 23:00

51 milionë italianë kanë të drejtë që të votojnë sot në zgjedhjet e përgjithshme parlamentare, nga të cilët 4.7 milionë votojnë jashtë vendit. 51% janë gra, ndërsa 2.6 milionë të rritur do të votojnë për herë të parë në Senat

Presidenti Mattarela dhe të gjithë liderët kryesore të partive politike, përveç pretendentes për kryeministre Giorgia Meloni i janë drejtuar qendrave të votimit duke shkundur votën.

E teksa Meloni e ‘Fratelli d’Italia’ pritet të votojë në orën 22:00, sipas mediave italiane deri në orën 19:00, pjesëmarrja në zgjedhje ka arritur në 51.23%, duke regjistruar një rënie në krahasim me zgjedhjet e vitit 2018.

Këto janë të dhënat e Ministrisë së Brendshme që kanë të bëjnë me më shumë se gjysmën e bashkive (në lidhje me 7751 subjekte zgjedhore nga 7904).

Sa i përket krahasimit me raundin e mëparshëm elektoral, në 2018, në të njëjtën kohë kishin shkuar në votime 59,25% e italianëve për Dhomën e Përfaqësuesve./CNA.al

Lajmet e fundit nga