LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

4 vite pas zjarrit shkatërrues/ Rihapet Notre Dame, zbulohen imazhet mbresëlënëse

26 Shtator 2022, 16:01, Kosova & Bota CNA

4 vite pas zjarrit shkatërrues/ Rihapet Notre Dame, zbulohen imazhet

Katër vite pas zjarrit shkatërrues në katedralen e Notre-Dame de Paris, punimet e restaurimit kanë përfunduar, duke nxjerrë në pah një imazh të veçantë të ndërtesës.

Për punimet në Notre Dame janë shpenzuar 700 milionë euro.

Para se zjarri të shuhej, autoritetet franceze morën një shumë marramendëse prej 846 milionë euro donacione.

4 vite pas zjarrit shkatërrues/ Rihapet Notre Dame, zbulohen imazhet

Sipas Times, monumenti historik është në gjendjen e tij më të mirë pa “150 vjet pluhur” në mure.

Rindërtimi i Katedrales u ngadalësua për shkak të pandemisë. Gjatë rindërtimit drejtuesit e projektit vunë re përmasat e papastërtive që mbulonin brendësinë e tij.

4 vite pas zjarrit shkatërrues/ Rihapet Notre Dame, zbulohen imazhet

Ministri francez i Kulturës Jean-Michel Guilment e quajti “mbresëlënëse” të shohësh përsëri një statujë të bardhë.

Udhëheqësi i projektit dhe oficeri ushtarak Jean-Louis Georgelin i tha The Times se kur të hapet “do ta shihni atë siç nuk e keni parë kurrë më parë”./CNA.al

 

Lajmet e fundit nga