LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Grafika - Rezultatet e zgjedhjeve në Itali/ E djathta merr 44% të votave

26 Shtator 2022, 11:37, Kosova & Bota CNA
Grafika - Rezultatet e zgjedhjeve në Itali/ E djathta merr 44% të
Giorgia Meloni

Zgjedhjet në Itali u kryesuan nga qendra e djathtë, duke bërë Giorgia Melonin kryeministren e parë femër të shtetit fqinj.

Sipas përllogaritjeve, aleanca e partisë populiste të djathtë, Lega dhe partisë konservatore, Forza Italia pritet të marrë më shumë se gjysmën e vendeve në Parlament.

Qendra e djathtë ka marrë të paktën 114 vende në senat. E thënë ndryshe, ka marrë 12075309 vota, ose 44.04% të votave.

Konkretisht Fratelli D'italia me Giorgia Melonin ka marrë 26% të votave me 7083623 vota.

Aleanca zgjedhore e socialdemokratëve nën ish-kryeministrin Enrico Leta me partitë e majta dhe Të Gjelbrit dilnin në prognoza me rreth 25,5% të votave.

Në zgjedhjet e së dielës (25.09) Lëvizja Pesë Yjet arriti të marrë vetëm 13,5 deri në 17,5% të votave./ B.A. – CNA.al

Grafika - Rezultatet e zgjedhjeve në Itali/ E djathta merr 44% të

Lajmet e fundit nga