LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

E paprecedentë në SHBA/ Dhjetëra forca të FBI arrestojnë aktivistin katolik para 7 fëmijëve të tij

27 Shtator 2022, 11:00, Kosova & Bota CNA

E paprecedentë në SHBA/ Dhjetëra forca të FBI

Kandidati republikan për Guvernator të Pensilvanisë dhe senatori aktual i shtetit të Pensilvanisë, Doug Mastriano, lëshoi ??një deklaratë të ashpër të shtunën, duke dënuar FBI-në e Biden për një bastisje të armatosur SWAT të një aktivisti pro-jetës para familjes së tij, duke përfshirë shtatë fëmijë të vegjël.

E paprecedentë në SHBA/ Dhjetëra forca të FBI
Aktivisti katolik "Pro-life"

“Armatimi i vazhdueshëm i FBI-së dhe persekutimi i DD-së së Biden kundër amerikanëve të zakonshëm është një zemërim”, thuhet në deklaratë.

“Këtë mëngjes, një ekip SWAT i armatosur rëndë prej dhjetëra agjentësh të FBI-së bastisi shtëpinë e Mark Houck nga Bucks County, Pensilvani, me gruan e tij dhe fëmijët e tmerruar brenda për një çështje që u hodh jashtë për një kohë të gjatë nga Gjykata e Qarkut në Filadelfia. Shtatë fëmijët e Mark dhe Ryan-Marie Houck u traumatizuan dhe u përlotën teksa panë se prindërit e tyre mbaheshin nën kërcënimin e armëve dhe babai i tyre u tërhoq me pranga. Qytetarët në të gjithë Komonuelthin e Pensilvanisë bashkohen me mua për të shprehur zemërimin tonë për këtë bastisje në mëngjes herët të ekzekutuar mbi një familje të re. Kjo shfaqje e forcës e kryer nga regjimi Biden kundër amerikanëve të zakonshëm është një abuzim me pushtetin që qëndron kundër parimeve themelore mbi të cilat u themelua vendi ynë. Si Guvernator, unë nuk do të lejoj që shteti policor i Joe Biden të zbatojë persekutimin e tij kundër armiqve të tij politikë në tokën e shenjtë të Pensilvanisë. Jo në orën time.”

Përafërsisht 30 agjentë, me armë të nxjerra, bastisën shtëpinë e Mark Houck dhe lanë gruan e tij të traumatizuar dhe fëmijët e tij duke bërtitur.

“Ata kishin pushkë të mëdha, të mëdha të drejtuara nga Marku dhe drejtuar nga unë dhe të drejtuara në të gjithë shtëpinë. Të gjithë fëmijët vetëm bërtisnin. Ishte e gjitha thjesht shumë e frikshme dhe traumatike, "tha Ryan-Marie Houck për LifeSiteNews.

 

Një deklaratë e lëshuar në emër të familjes Houck thoshte:

“Në oborrin tim duhet të ketë pasur 15 njësi të shënuara dhe të pashënuara. Teksa hapa derën me duart e mia të ngritura, gjithçka që munda të shihja ishin dy AR15 të drejtuar drejtpërdrejt nga unë,” tha zoti Houck. “Të gjithë fëmijët e mi ishin në gjumë kur sirenat u ndezën dhe zilja e derës ra disa herë me bërtitje dhe goditje në derë në orën 7 të mëngjesit. Fëmijët e mi ishin të tmerruar, të traumatizuar dhe të viktimizuar. Familja ime dhe unë jemi shumë mirënjohës për të gjithë mbështetjen si financiarisht ashtu edhe emocionalisht ndërsa fillojmë të përpunojmë hapat e ardhshëm në këtë rrugëtim. Do të jetë një betejë e gjatë ligjore dhe një kryq i rëndë për t'u mbajtur, por hiri i Zotit është i mjaftueshëm dhe ne do ta kalojmë këtë"-tha Houck. Familja po shikon mundësitë e shërimit terapeutik për fëmijët e tyre të traumatizuar.

Houck, themeluesi i një organizate të quajtur The King's Men, po akuzohet nga DOJ e Biden me aktakuzë "me shkelje të Aktit të Lirisë së Qasjes në hyrjet në Klinika (FACE), i cili e bën krim federal përdorimin e forcës me qëllim lëndoni, frikësoni dhe ndërhyni me këdo, sepse ai person është ofrues i kujdesit shëndetësor riprodhues.”

Akuza lidhet me një incident në tetor 2021. Ndërsa Houck po këshillohej jashtë një zyre të Prindërimit të Planifikuar, një protestues pro abortit shqiptoi kërcënime ndaj tij dhe kërcënoi djalin e tij. Houck u përgjigj duke e shtyrë burrin larg djalit të tij. Ai nuk u akuzua kurrë nga policia dhe protestuesi pro abortit dështoi në një përpjekje për të paditur Houck.

Pavarësisht natyrës së vogël të incidentit dhe mungesës së akuzave nga autoritetet lokale, Houck përballet me 11 vjet burg.

Konservatorët folën në mediat sociale të shtunën për të vënë në dukje rritjen e politizimit dhe armatimit të Departamentit të Drejtësisë të Biden.

Një fushatë GiveSendGo është nisur për të ndihmuar në mbështetjen e familjes së re të Houck./CNA.al Burimi: GOP USA

Lajmet e fundit nga