LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

PE i heq imunitetin eurodeputetit grek të akuzuar për përdhunim

1 Qershor 2023, 16:55, Kosova & Bota CNA

PE i heq imunitetin eurodeputetit grek të akuzuar për përdhunim

Parlamenti Evropian votoi të enjten për heqjen e imunitetit të Alexis Georgoulis, një eurodeputeti grek i lidhur më parë me grupin e Majtë, i cili është akuzuar për përdhunim.

Georgoulis akuzohet për përdhunim dhe sulm nga një grua, në një incident të ndodhur sipas saj në Bruksel në vitin 2020.

Autoritetet belge kërkuan heqjen e imunitetit të tij më 17 prill të këtij viti për të ecur përpara me çështjen ligjore. 

Ndërkohë Georgoulis ka mbrojtur vazhdimisht pafajësinë e tij, duke e quajtur ankesën e bërë nga gruaja “të rreme” dhe “shpifëse”.

"Unë synoj të bëj betejën time në drejtësi, për të vërtetën dhe rivendosjen e emrit tim", tha ai në prill, duke njoftuar largimin e tij nga partia SYRIZA.

 

 

Lajmet e fundit nga