LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Paralajmërimi i frikshëm/ Rusia po përgatitet të sulmojë Perëndimin

13 Shkurt 2024, 10:56, Kosova & Bota CNA
Paralajmërimi i frikshëm/ Rusia po përgatitet të
Ushtria ruse

Rusia po përgatitet për një konfrontim ushtarak me Perëndimin brenda dekadës së ardhshme dhe mund të frenohet nga një kundërngritje e forcave të armatosura, tha të martën Shërbimi i Inteligjencës së Jashtme të Estonisë, raporton "Reuters". 

Një numër në rritje i zyrtarëve perëndimorë kanë paralajmëruar për një kërcënim ushtarak nga Rusia ndaj vendeve përgjatë krahut lindor të NATO-s, duke bërë thirrje që Evropa të përgatitet.

Shefi i shërbimit të inteligjencës tha se vlerësimi bazohej në planet ruse për të dyfishuar numrin e forcave të stacionuara përgjatë kufirit të saj me anëtarët e NATO-s, Finlandën dhe shtetet baltike të Estonisë, Lituanisë dhe Letonisë.

"Rusia ka zgjedhur një rrugë që është një konfrontim afatgjatë dhe Kremlini me siguri po parashikon një konflikt të mundshëm me NATO-n brenda dekadës së ardhshme," u tha Kaupo Rosin gazetarëve në publikimin e raportit të kërcënimeve të sigurisë kombëtare të Estonisë.

Një sulm ushtarak nga Rusia është "shumë i pamundur" në afat të shkurtër, tha ai, pjesërisht për shkak se Rusia duhet të mbajë trupa në Ukrainë dhe do të mbetej e pamundur nëse grumbullimi i forcave ruse do të krahasohej në Evropë./CNA 

Lajmet e fundit nga