LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Largohen 2 juristë/ Trump deklarohet i pafajshëm për 34 akuza

18 Prill 2024, 19:22, Kosova & Bota CNA
Largohen 2 juristë/ Trump deklarohet i pafajshëm për 34 akuza
Ish-presidenti amerikan, Donald Trump

Gjyqi ndaj ish-presidentit amerikan, Donald Trump vazhdon.

Sipas Guardian, një juriste u shkarkua pasi prokurorët ngritën shqetësime për saktësinë e përgjigjeve të saj, dhe një juriste e dytë u largua, pasi ndjehej e frikësuar pasi disa detaje të identitetit të saj u bënë publike.
Pesë anëtarë jurie mbetën, pasi gjyqtari Juan Mercan i konfirmoi. Ai gjithashtu kërkoi nga mediat që mbulojnë gjyqin të tregojnë "vullnet të mirë" dhe të përmbahen në përshkrimet e anëtarëve të jurisë, të cilët duhet të mbeten anonimë për të shmangur presionin.

Ky zhvillim tregon presionet e ushtruara rreth gjyqit të parë penal kundër një ish-presidenti amerikan.

Trump ka kritikuar dëshmitarët, zyrtarët e gjykatës të përfshirë në gjyq dhe madje edhe të afërmit e tyre, duke bërë që Merchan të lëshojë një "urdhër të pjesshëm" kundër ish-presidentit.

Prokurori i SHBA Christopher Conroy tha sot se Trump e shkeli atë urdhër me postimet e tij të fundit në lidhje me ish-avokatin e tij (dhe dëshmitarin e mundshëm kundër tij), Michael Cohen.
Gjyqi do të vazhdojë me përzgjedhjen e juristëve të tjerë.

Trump është deklaruar i pafajshëm për të 34 akuzat për falsifikimin e dokumenteve për të fshehur paratë që i ka paguar ish-yllit të pornos, Stormy Daniels, përpara zgjedhjeve të 2016-ës./ CNA

Lajmet e fundit nga