LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Kolonët izraelitë sulmojnë dy fshatra palestineze

3 Dhjetor 2023, 15:23, Kosova & Bota CNA

Kolonët izraelitë sulmojnë dy fshatra palestineze

Kolonët izraelitë sulmuan dy fshatra palestineze në Bregun Perëndimor të pushtuar të shtunën vonë, duke vrarë një person dhe duke djegur një makinë, thanë autoritetet palestineze.

Shërbimi i ambulancës palestineze tha se një burrë 38-vjeçar në qytetin Qarawat Bani Hassan, në Bregun Perëndimor verior, u qëllua në gjoks dhe vdiq ndërsa banorët u përballën me kolonët dhe ushtarët izraelitë.

Ushtria izraelite tha se ushtarët mbërritën në vendngjarje dhe përdorën mjete për shpërndarjen e trazirave dhe zjarr të vërtetë për të prishur konfrontimin midis banorëve dhe kolonëve. Ai tha se palestinezët qëlluan fishekzjarrë në përgjigje dhe një izraelit dhe katër palestinezë u plagosën. 

Në një incident tjetër, Wajih Al-Qat, kreu i këshillit lokal të fshatit Madama pranë qytetit verior të Bregut Perëndimor të Nablusit, tha se një grup prej rreth 15 kolonësh dogjën makinën dhe thyen xhamat e një shtëpie.

Sulmet janë të fundit në një seri incidentesh të ngjashme që përfshijnë kolonët./ CNA

Lajmet e fundit nga