LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Izraeli mohon sulmin në Iran

19 Prill 2024, 07:54, Kosova & Bota CNA
Izraeli mohon sulmin në Iran
Baza ajrore iraniane në Isfahan

Disa dronë janë lëshuar në orët e para të mëngjesit të sotëm drejt qytetit Isfahan të Iranit, ku ndodhen një bazë ajrore iraniane dhe disa ndërtesa ushtarake.

Mediat vendase raportojnë se sulmi ka qenë nga Izraeli, ndërsa deri më tani janë kapur dhe shkatërruar 3 dronë mbi Isfahan.

Megjithatë, një zyrtar Izraelit ka mohuar që sulmi të jetë nga ata.

Zëdhënësi i Qendrës Kombëtare të Hapësirës Kibernetike të vendit tha se nuk ka pasur një sulm, por Izraeli ka tentuar të rrëzojë disa dronë të dyshimtë.

"Nuk ka pasur asnjë sulm ajror nga kufijtë e jashtëm në Isfahan apo pjesë të tjera të vendit", u shpreh ai.

Ushtria izraelite tha se "nuk ka një koment në këtë moment" kur u pyet nga CNN.

Nga ana tjetër, Shtetet e Bashkuara konfirmuan sulmin dhe bënë të ditur se nuk e kishin autorizuar Tel Avivin për ta kryer atë./ CNA

Lajmet e fundit nga