LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Ardian Hajdari tries to escape justice/ Maneuver of the Vetting Commissioner

2022-11-15 12:53:00, Vetingu CNA

Ardian Hajdari tries to escape justice/ Maneuver of the Vetting Commissioner

"67 witnesses to show that he worked for them for free". This was the request of former KPA member Ardian Hajdari for the Special Court against corruption.

This request was opposed by the SPAK prosecutor, Dorina Bejko, but the Court chose to accept it.

The prosecution asked to suppress the written evidence sent by Hajdari, but the Court decided to accept some of them excluding the online media articles.

On November 24, the questioning of the first 5 witnesses requested by Hajdari begins

Ardian Hajdari akuzohet për “deklarim të rremë të pasurisë” dhe “fshehje e të ardhurave”./CNA.al

 

Lajmet e fundit nga