LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

She was raped and became pregnant/ The tragic story of the 28-year-old disabled woman

2022-11-09 16:24:00, Sociale CNA

She was raped and became pregnant/ The tragic story of the 28-year-old disabled

A tragic story started a few years ago in a mountain village of Pirgo in Greece and continues to this day with a "victim" a 28-year-old girl with special needs.

As the local newspaper "Patris" informs, everything started a few years ago, when the girl in question, together with her father, mother and eight siblings, some of whom also have mental problems, lived in a village in the municipality of Pirgos. The 28-year-old's mother, after several years, left the family home, leaving behind her husband and children to live in tragic conditions.

Në fakt, kur shtëpia ku ata jetonin u rrënua, familja u vendos në një magazinë të shkollës fillore lokale, ku ka mbetur edhe sot e kësaj dite, pasi çfarëdo veprimesh janë marrë për të siguruar të paktën një zgjidhje për strehimin e tyre, ajo është ende në pritje. me gjithë përpjekjet e kryetarit të komunitetit.

Nga nëntë vëllezërit e motrat, disa u larguan, por babai së bashku me dy djemtë dhe vajzën qëndruan prapa duke u përballur me të gjithë, problemet mendore por edhe pamundësia për të siguruar edhe gjërat elementare për një jetesë të mirë.

Gjashtë vite më parë, 28-vjeçarja në mes të problemeve me të cilat ballafaqohej dhe vazhdon të përballet, sipas dëshmive të njerëzve, u dhunua nga 12 burra të veshur me kapuç të cilët e sulmuan dhe si pasojë mbeti shtatzënë dhe nëntë muaj më vonë lindi një fëmijë i cili aktualisht jeton në një institucion në Athinë.

Duke ditur kushtet e saj të jetesës, disa njerëz u interesuan për gjendjen e saj dhe donin ta ndihmonin. Kështu, 28-vjeçarja u zhvendos në Pirgos dhe filloi kërkimin për një familje që mund ta trajtonte dhe t'i ofronte një shtëpi. Por për shkak të problemeve që lindën, ajo u bë shënjestër e burrave që e përfituan, duke i ofruar – shumë herë – para për ta joshur.

Dyshimet për dramën që po përjetonte e reja nisën kur familja që e priste kishte vënë re disa lëvizje të dyshimta. Vajza dilte nga shtëpia dhe sapo kthehej pas orëve, pa i thënë asgjë askujt, vraponte në gjendje të keqe në banjë për t'u larë. Në të njëjtën kohë, në perceptimin e personave që janë kujdesur për të si dhe transferimin e saj në një institucion, ajo trafikohej me materiale pornografike nga persona që donin të rezervonin një takim me të, duke i dërguar mesazhet e saj në një... mënyrë cinike!

Sipas informacioneve të gazetës “Patris”, për të gjitha këto ngjarje janë të informuara edhe autoritetet, ndërsa sot priten deklarata nga persona që e njohin situatën që po përjeton vajza dhe po përpiqen të gjejnë një zgjidhje./CNA.al

Lajmet e fundit nga