LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

It is high time to fight climate change

2022-11-07 13:38:00, Sociale CNA

It is high time to fight climate change

At the beginning of the world climate conference COP27 in Egypt, where it will be discussed how to stop global warming, the foreign minister of Egypt, Samih Shukri, who is also the chairman of the 27th World Climate Conference in Sharm el-Sheikh said in a press release, that there is no room for delay in the fight against climate change.

It is high time to fight climate change
Egypt's Foreign Minister, Samih Shukri

His warning to the world community to finally act more decisively to "save lives and livelihoods" in the climate crisis should include his own country.

Sipas "Emissions Gap Report” të Programit të Kombeve të Bashkuara për Mjedisin (UNEP) bota aktualisht po shkon drejt një ngrohjeje globale prej 2.8 gradësh deri në fund të shekullit.

Gjermania: Frenimi i ngrohjes globale prioritet kryesor

Prandaj Gjermania e quajti frenimin e ngrohjes globale prioritetin e saj kryesor. "Njerëzimi po shkon drejt një humnere, drejt ngrohjes mbi 2.5 gradë, me efekte shkatërruese mbi jetën tonënë të vetmin planet që kemi”, tha ministrja e Jashtme gjermane Annalena Baerbock. Bota i ka të gjitha mjetet që i nevojiten për të kufizuar krizën klimatike. "Ne e dimë se çfarë duhet bërë - të heqim dorë nga energjia fosile dhe të bazohemi tek burimet e energjetike të rinovueshme sa më shpejt të jetë e mundur."

Në konferencën e 27-të Botërore për Klimën, e cila zhvillohet në Afrikë për herë të parë që nga viti 2016, priten 40,000 pjesëmarrës. Në COP27 përfaqësuesit e rreth 200 vendeve do të diskutojnë në Sharm el Sheikh për dy javë se si mund të rritet lufta kundër ngrohjes globale. Koha nuk pret, pasi shtatë vitet e fundit kanë qenë më të ngrohtat që nga fillimi i regjistrimeve të motit. Ngjarjet ekstreme të motit në Pakistan, Nigeri dhe Somali, kanë treguar ndër të tjera kohët e fundit dëmin e madh dhe fuqinë shkatërruese vdekjeprurëse të ndryshimeve klimatike.

Solidaritet me vendet më të varfra

Svenja Schulze, Minister for Economic Cooperation and Development, said: "At this climate conference, Germany will be an important bridge-builder between industrialized and developing countries. To do this we must recognize that there is already considerable damage climate, especially in the poorest countries. These countries rightly demand solidarity."/DW

Lajmet e fundit nga