LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

McGonigal scandal, breath for the opposition or danger for Rama

2023-01-28 20:06:00, Opinione Gjergji Koja
McGonigal scandal, breath for the opposition or danger for Rama
Illustrative photo

For several days, Charles McGonigal, the former FBI official arrested and investigated, who faces a trial phase in the United States, has stirred up politics in Albania quite a bit.

On one side is Prime Minister Edi Rama, to whom the political arrows of the opposition have been directed, while on the other side the opposition seems to be exploiting every detail of the scandal. The McGonigal case appeared at the right time, like a breath of fresh air, and is being exploited politically in Tirana, while before all the debates about it were from the PD headquarters to the offices of the Alibeaj grouping and vice versa.

Historia apo skandali i ish-zyrtarit të FBI mund të prodhojë në Tiranë një krizë zë re politike, në varësi të qëndrimit që do të bajnë grupimet në PS, mund të ketë edhe një kosto për Kryeministrin, sikundër mund të vendosë në një raport të ri marrëdhëniet mes Edi Ramës dhe lobuesve të tij në Shtetet e Bashkuara. Por ajo mund të kalojë ashtu sikundër kanë kaluar, deri më tani, plot e plot skandale me patronazhistë e hakerime, me inceneratorë e miliona euro që shpërdorohen, që duket se e kanë fuqizuar më shumë Kryeministrin sesa e kanë dëmtuar atë.

Reagimi i fundit i Kryeministrit Rama lidhur me çështjen McGonigal ishte mbrëmjen e së enjtes, përmes një deklarate, ku ai mohonte tërësisht se kishte lidhje me akuzat ndaj ish-zyrtarit të FBI, të cilin e kishte konsideruar “mik”, por duket se jo aq të ngushtë sa miqësia me Gjushin e “duarve si akullore”.

Interesant në tërë debatin që po ndodh në Shqipëri, në dallim nga një seri skandalesh të tjera, është heshtja e një sërë deputetësh e ministrash, që komentojnë dhe reagojnë edhe kur bie shi apo kur koha është e vrenjtur.Deri më tani kanë reaguar publikisht nga rradhët e socialistëve Taulant Balla dhe Damian Gjiknuri, i pari nga salla e Kuvendit mes kaosit që u krijua pasi deputetët e opozitës zaptuan foltoren, dhe i dyti nga selia e PS, ndërsa u pyet nga gazetarët.

Çuditërisht po qëndrojnë në heshtje Elisa, Lali, Belinda dhe plot të tjerë që veprojnë si grupim i gatshëm, sa herë “Skenderbeu” i tyre ndodhet në një situatë të pakëndshme skandalesh. Ndoshta mund të jenë udhëzuar për ti qëndruar larg debatit me qëllim për të mos i dhënë rëndësi, edhe pse në natyrën politike që kanë shfaqur dhe kanë bërë karrierë, duhej të ishin në “ballë të luftës” politiko-mediatike.

Opozita, qoftë ajo me vulë, ashtu edhe ajo me seli, po kërkojnë me insistim që Kryeministri të rrëfehet apo të japë llogari. Opozitës i erdhi një mundësi “e artë” në dorë në lojën politike, po e përdor atë si një lloj frymëmarrje, pa pasur nevojën të shpikë detaje apo histori.

Në një vend normal, çështja McGonigal, për aq sa i takonte Shqipërisë, duhej të kishte nisur të hetohej. Një prej prokurorëve, me apo statusin e prokurorit special, mund të kishte ndërmarrë inisiativën për të nisur një hetim kryesisht, qoftë edhe duke kërkuar dosjen apo të dhënat nga SHBA, referuar sensitivitetit që po shkakton skandali. Ndoshta hetimet mund ti jepnin tërësisht të drejtë Kryeministrit me deklaratat e tij publike duke e “pastruar” imazhin e tij nga akuzat dhe sulmet, sikundër mund t´i jepnin fund një praktikave për të cilat akuzohet publikisht Edi Rama nga opozita.

Kjo e fundit, pavarësisht se po shfrytëzon me detaje çështjen, deri më tani është kthyer në një interpretuese ose komentuese e fakteve që publikohen në mediat ndërkombëtare. Dhe sipas interesave të grupimeve McGonigali herë akuzohet se përbalti Lulzim Bashën me historinë e rublave ruse, dhe herë se ndikoi në shpalljen “non grata” të Sali Berishës nga Departamenti i Shtetit. Sali Berisha foli për organizimin protestash, më pas paralajmëroi se nuk do të kishte zgjedhje më 14 maj me Edi Ramën Kryeministër, ndërsa pjesa tjetër e saj, pret që Kreu i Qeverisë të shfaqet në sallën e Kuvendit dhe të zhvillohet mocioni me debat. Në një vend normal dhe me një opozitë në kushte normale, minimalisht do të thërriste një protestë të shpejtë, pa i lënë asnjë afat apo kohë Ramës.

In fact, this did not happen and the opposition has chosen the path of ultimatums and warnings. This is the panorama that is publicly happening in Albanian politics where McGonigal managed to dominate every other scandal that has been publicly denounced and where members of the Government or officials are implicated. her.

It seems that everyone is in their role, just like it happened before, regardless of who led the opposition and who was in the Prime Minister's chair.

In this country, the biggest miracle lasted 3 days. The only difference in the McGonigal case is that in the US there is an open case for the former FBI official, whose trial, with the facts that may come to light, could determine the political end of the Prime Minister.

They seem to know this in Tirana, so each party is waiting.  

 

08:22 Opinione Ola Xama

The casino scandal

The folly of gambling! Finally, the newest casino has ope...

Lajmet e fundit nga