LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

"Mars", by Enxhi Drapi, art dedicated to orphan children

2022-07-06 12:46:00, Kulturë CNA

"Mars", by Enxhi Drapi, art dedicated to orphan children

Mars, since Mars dances the Waltz, is the title of the new book by Enxhi Drapi, which has just been released.

This publication is a volume of poems that we all eagerly awaited, both from the fact that the author had informed us some time ago that she is working on it, as well as from the curiosity we had to read Enji in poetry, after the success she had with her first novel titled "Somewhere the sun doesn't set".

Mars- i i Enxhit është sa një dhuratë për të gjithë ne, vlerë e shtuar e letërsisë cilësore, po aq edhe dedikim për mamanë e saj e cila quhet Marsela, gjë e cila tërhoqi vëmendjen sepse për të disatën hërë ajo zgjedh t’i dedikojë suksesin e saj mamasë së saj që mesa duket është mbështëtja e saj më e madhe.

Marsi që kërcen Vals ka tërhequr vëmendjen e shumë kritikëve duke përmendur këtu shkrimtarin Agron Shele, Agim Lika, Kurt Kola.

“…“Nëse poezia nuk lind me të njëtën natyshmëri si gjethet e një peme, më mirë të mos lined fare”- John Keats. Jo pa qëllim e citova këtë shprehje të Keats, pasi në frymën përshkruese të autores gjen natyralizëm dhe ndjesi të njëjtë, e cila vjen në mënyrë krejt spontane, merr formë, strukturohet dhe prek tematikën e jetës, me të gjitha ngjyrimet dhe dritëhijet, e dukshme dhe përjetuese, si në një vegim dhe meditim që kërkon të zbardhë idetë dhe mesazhin e përcjellur. Perfomimi i Enxhit në poezi ka dhe një sërë prezantimesh brenda dhe jashtë vendit, kryesisht në anglisht dhe në Antologji Ndërkombëtare, përvojë kjo që ka ndikuar dukshëm në formimin, por dhe sfidën e përballjes me artin bashkëkohor sot…” – Agron Shele

“…Mjeshtërisht Enxhi arrin që edhe në poezitë me varg të lirë të na “qerasë” me proza poetike të rrallëpara për nga stili, gjë që vjen prej shkallës së lartë të vetëkërkesës artistike, sqimës së spikatur letrare, si dhe përmes kultivimit libresk vetjak. Dhe kjo përbën një tjetër risi të fortçmueshme!...” – Agim Lika

“…Ti Helen je Shekspiriane: "pak fjalë e shumë Art”. Vargu jot është mahnitës, të depërton thellë në shpirt dhe të jep freskinë dhe forcën që I nevojitet çdo inividi. Kushdo që do marrë në duar shkrimet e tua është me fat, sikurse unë që pata fatin t’i lexoja poezitë “Mars” - it tënd para të gjithëve!...” – Kurt Kola.

Simboli i këtij libri është lulja e Qershisë, e cila është e preferuara e Autores dhe jemi të bindur se shumë shpejt do kthehet edhe në të preferuarën tuaj. Një libër në qendër të së cilit përveçse fshihet femra, fshiheni ju dhe emocionet tuaja. Me anë të “Mars” Enxhi vjen para lexuesit me një përmbledhje poetike, duke artikuluar një individualitet në lëndën dhe ndjesitë që përcjell, në perdorimin e mjeteve poetike dhe në fuqinë komunikuese që ka për të ndërvepruar me lexuesit. Në vargun e saj spikat aftesia për të ndërtuar imazhe përmes metafores dhe guximi për të prekur fenomene apo ngjarje që jo çdo autor do guxonte të publikonte.

Libri i parë i juristes, romani “Diku ku dielli nuk perëndon” është shkruar gjatë karantinës. Shumë kritikë letrarë e kanë vlerësuar si një roman të guximshëm, që godet fort mentalitetin e shoqërisë. Dielli për këdo përfaqëson një lëmsh zjarri i cili ndriçon, por autorja e këtij romani na bën ta shohim diellin në një tjetër këndvështrim. Megjithatë, ky roman i përvidhet protagonistit, sepse në të vërtetë nuk e ka një të tillë.

Diku ku dielli nuk perëndon na përball me historinë e Helen, një vajze në dukje të thjeshtë dhe të dobët por, e cila arrin ti bëjë ballë sfidave, sëmundjeve dhe kërcënimeve dhe  jo të thjeshta. Ajo është vajza e një inxhinieri ndërtimi, i cili kthehet në një vrasës të sëmurë dhe herë pas here të pamëshirshëm. Një histori rrënqethëse dhe intensive e cila bazohet në ngjarje të vërtetë, sepse krimi, dashuria, dështimi, fitoret, zilia dhe paragjykimet janë pjesë e jetës të kujtdo.

Përveç të tjerash Enxhi Drapi- n mund ta ndiqni edhe në emisionin e saj të përjavshmëm të titulluar “Diku ku dielli nuk perëndon” çdo të enjte në orën 19:00 live në Radio Eklipsi. Një emision risi, i cili na jep sa informacione të nevojshme juridike “Pa gënjeshtra” po ashtu edhe na njeh me artin dhe artistët bashkëkohorë përmes “HelenArt”.

It is worth mentioning that the Author will send all profits to charity for orphaned children. Enjoyable reading!/ CNA.al

Lajmet e fundit nga