LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

"Garden Villa Boutique Hotel"/ The right choice for a relaxing weekend in Pogradec

2022-07-01 21:27:00, Kulturë CNA
"Garden Villa Boutique Hotel"/ The right choice for a relaxing weekend
Garden Villa Boutique Hotel

Pogradec, the lake town of the southeast, is turning every day more and more into a weekend destination.

With the freshness, the clean air, the lake and the tranquility that it offers to tourists, the latter are visiting it more often during the weekend, mainly with family and friends.

But where can we stay to spend those few days of relaxation or even a few days of vacation?

CNA.al brings you the right suggestion for accommodation. It is the Garden Villa Boutique Hotel, located in the center of the city, with greenery surrounding the entire building and with all the host conditions.

Hoteli e ka marrë emrin për shkak se rreth e rrotull ka kopshtin, me shumëllojshmëri lulesh ku mbizotëron trëndafili, dhe më e veçanta me pemë ulliri që tërheq vëmendjen. Një qetësi që nuk e gjen askund tjetër, e me ajrin e pastër që të mbush mushkëritë.

Ndërtesa i përket viteve 1921-1922 , dhe mbart në vetvete shumë histori. Dikur, ndërtesa që tashmë është kthyer në hotel, ka qenë Vila e Beut të parë të Pogradecit. Në kohën e luftës, sipas historisë, Beu i’u bashkua gjermanëve dhe në pjesën e barit (lokalit) ishte dikur biruca ku bëhej shpëtimi i partizanëve. E ndër të tjera, në këtë vend janë xhiruar 2 filma, “Mëngjese lufte” si edhe “Asgjë nuk harrohet”.

"Garden Villa Boutique Hotel"/ The right choice for a relaxing weekend
Garden Villa Boutique Hotel

Gjatë vizitës tonë në ambjentet e hotelit, biseduam me administratorin Xhoniel Baçellari, i cili me shumë kënaqësi na tregoi dhomat dhe të veçantat e tyre.

“Hoteli ka gjithsej 5 dhoma, të arreduara dhe kuruara deri në detaj, për t’u dhënë klientëve një qëndrim sa më të këndshëm. Dhomat i kemi emëruar në bazë të ngjyrave, si Blue Room, Green Room dhe Purple Room të cilat janë të treja dhoma për 2 persona.

Kemi gjithashtu Grey Room e cila është dhomë familjare për 2 prindërit dhe 2 fëmijët, dhe po ashtu suitën të cilën e emërtuam Rose Room. Suita është një ambjent më i madh krahasuar me dhomat e tjera dhe në të kemi vendosur edhe një vaskë, gjë që nuk e gjen tek dhomat e thjeshta. Të gjitha mobiljet i kemi blerë jashtë shtetit, të një cilësie të lartë dhe arredimin jemi kujdesur ta bëjmë sa më të thjeshtë duke mbizotëruar mobiljet e drurit, parketi i drurit, si një stil mes modernes dhe tradicionales.”

"Garden Villa Boutique Hotel"/ The right choice for a relaxing weekend
Garden Villa Boutique Hotel

Në çdo dhomë vumë re piktura të marra nga piktori pogradecar Anastas Kostandini, i cili ka përshtatur ngjyrat e dhomave me ato të pikturave të natyrës.

Mëngjesi është akoma më i veçantë në Garden Villa Boutique Hotel, me ushqim të gatuar në moment, ndryshe nga bufetë, klienti mund të porositë në bazë të menusë dhe gatimi vjen për disa minuta në tavolinat e tyre.

“Preferuam që ushqimin për klientët ta gatuajmë në çast, që edhe ata ta shijojnë e të mbeten të kënaqur nga menuja. Në menu, krahas ushqimeve tradicionale, kemi zgjedhur edhe menu amerikane dhe meksikane. Klientët kanë mbetur tepër të kënaqur jo vetëm nga ushqimi dhe akomodimi, por edhe nga kujdesi që stafi tregon në veçanti. Pjesa më e madhe e klientëve janë turistë të huaj nga e gjithë bota, por ka edhe turistë shqiptarë kryesisht nga Tirana, Durrësi e Shkodra që zgjedhin Pogradecin por edhe hotelin tonë për të kaluar disa ditë pushimi.”

"Garden Villa Boutique Hotel"/ The right choice for a relaxing weekend
Garden Villa Boutique Hotel

Garden Villa Boutique Hotel, u krijua në vitin 2018, me një investim nga Fondacioni Kenedi, i cili e ka blerë këtë ndërtesë dhe e ka kthyer në një biznes në formë biznesi social, me çmime shumë të arsyeshme e me një vendndodhje që mund të gjendet lehtësisht në qytetin liqenor.

Moreover, you can visit it at this address: Rruga Naim Frashëri, Building no. 56, near the square next to Pogradec Municipality. Contact: 0697048650

/CNA.al

 

 

Lajmet e fundit nga