LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Who does Mitrush Kuteli shadow? The son confesses everything: He refused to cooperate for the sake of the ideal

2022-06-17 22:26:00, Kulturë CNA
Who does Mitrush Kuteli shadow? The son confesses everything: He refused to
Writer Mitrush Kuteli

Pandeli Pasko Kuteli, the son of the famous Albanian writer, Mitrush Kuteli, has rarely spoken about his father. Invited to "ABC of the Morning", in an interview with journalist Kel Demi, he has rejected all rumors that have circulated about his father's cooperation with the Italians. However, he stressed that he has never accepted such a thing.

“Përpara se të punonte në bankë, babai punonte në një shoqëri private dhe nuk u ngrit kundër italianëve. Këtu donin ta sulmonin Kutelin në një pikë karakteriale që Kuteli nuk pranoi të bashkëpunonte për hir të idealit që kishte. Edhe në kohën mbasi u themelua banka, flasim mbas 44-45 ka bërë edhe vulosjen e monedhës. Kështu ai dha dorëheqjen rreth tetorit të ’46”, tha Kuteli.

Meanwhile, journalist Demi said: “Who does Mitrush Kuteli shadow? Many may guess, many may think they know the answer, but it turns out to me that Mitrush Kuteli does not cast a shadow on a single person. In my opinion, Mitrush Kuteli overshadows a group of people who want to establish a regime, it does not matter if they want to establish it in literature or politics. Therefore, to whom Mitrush Kuteli casts a shadow, I believe, will remain a question that should be the researchers who will answer " / CNA.al

Lajmet e fundit nga