LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

The identity is revealed / Who is the officer who is suspected of being involved in the Fushë-Kruja massacre

2023-02-01 20:37:00, Kronika CNA
The identity is revealed / Who is the officer who is suspected of being involved
Illustrative photo

Journalist Klodiana Lala, in her show "Në Shënjestër", has revealed details from the investigation file for the Fushë-Kruja massacre where Brilant Martinaj, Besmir Hoxha and Dikler Vata were killed.

In this event, it is suspected that the officer with the initials MD, who according to the data helped the perpetrators leave the scene, was also involved.

Sipas dosjes hetimore orën pas krimit të trefishtë në mbikalimin e Fushë-Krujës, një automjet me ngjyrë gri, u afrua pranë vendit ku autorët dogjën makinën me të cilën kryen ekzekutimin e Martinaj dhe dy shokëve të tij. Prej aty efektivi kreu largimin e tyre nga vendngjarja, më qëllim për t’i shpëtuar ndjekjes së policisë.

 “Pas ekzekutimit të Brilant Martinaj, Besmir Hoxhës dhe Dikler Vatës, më 17 korrik 2022, ngjarje kjo e ndodhur në Mbikalimin e Fushë-Krujës, grupi hetues, ka marrë dhe administruar një numër të madh të kamerave të sigurisë të montuara në aksin Kamëz-Fushë Krujë-Laç. Nga këqyrja e këtyre kamerave si dhe nga informacionet e marra nga burime konfidenciale na rezulton se shtetasi M. D., është personi që ka ndihmuar të fshihen para dhe pas ngjarjes autorët e vrasjes së trefishtë”, thuhet në dosjen hetimore.

Efektivi M.D. thuhet se mund të ketë përdorur valët e policisë për t’i shpëtuar rrethimit të kolegëve të tij. Kjo shpjegon më së miri edhe faktin se si autorët mundën të largohen nga vendi i krimit, pa u diktuar nga policia.

“Nga verifikimi i bërë rezulton se shtetasi M.D përdor mjetin me targa AA00 … me ngjyrë gri. Nga ana e policisë gjyqësore nuk është bërë i mundur sigurimi i numrit apo numrave celularë të këtij personi, që përshkruhet si person i dyshuar, si bashkëpunëtor në këtë ngjarje të vrasjes së 3 personave”, thuhet më tej në dosjen hetimore.

Ky punonjës policie siç del nga dosja hetimore nuk ka shërbyer si suport për vrasësit vetëm pas ngjarjes, por edhe para saj, duke i strehuar ata.

He is said to have kept the perpetrators of the murder, in his apartment, even the night before the crime, not closing his work here. The MD officer helped the suspected perpetrators with their departure even the next day after committing the serious assassination.

Lajmet e fundit nga