LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Lista-Dosja “Gërdeci”/ Emrat e dëshmitarëve që SPAK kërkon të thirren nga gjykata

2023-09-22 13:21:00, Aktualitet CNA
Lista-Dosja “Gërdeci”/ Emrat e dëshmitarëve që
Foto ilustruese

Sot është shtyrë sërish seanca gjyqësore ndaj ish ministrit Fatmir Mediu.

Prokuroria e Posaçme ka kërkuar që të thirren 71 dëshmitarë për tu pyetur nga gjykata në lidhje me çështjen “Gërdeci”.

CNA ka siguruar listën e emrave të dëshmitarëve që SPAK i ka kërkuar të thirren nga gjykata, ku ndër to shohim dhe emrat e ish ministrit Aldo Bumçi dhe djali të ish kryeministrit Sali Berisha, Shkëlzen Berisha.

EMRAT

1. Feruzan Durdaj

2. Zamira Durdaj,

3. Afërdita Canga

4. Alketa Hazizaj,

5. Fejzi Shehu,

6. Rigon Durdaj,

7. Mimoza Kruja,

9. Hekuran Kaca

10. Shkëlqim Prini

11. Nikolin Hazizaj,

12. Mirela Hazizaj,

13. Drita Cani,

14. Ramazan Alla,

15. Uran Deliu,

16. Mirela Dvorani,

17. Ndue Nikolli

18. Adelina Cani,

19. Ilir Kranja,

20. Veiz Muço,

21. Murat Zguri,

22. Fejzi Shehu,

23. Caje Ciku,

24. Arta Prini (Zela),

25. Qemal Mema

 26. Zigur Canaj,

27. Julian Pando,

28. Petrit Behari,

29. Zabit Cuku,

30. Sadik Sula,

31. Agim Vrana,

32. Shaban Brahushi,

33. Begator Mane,

34. Bujar (Abdullah)Nasufi,

36. David Clark Hoëell

37. Ëilliam Merrit Hart,

38. Sidney Tison Macintyre,

39. Rodney Spenser Taylor,

40. Kol Dedgjonaj,

41. Ismet Drenova,

42. Ardian Mullahi,

43. Plarent Ruka,

44. Bardhyl Hoxha,

45. Sokrat Papadhima,

46. Viktor Përshqefa,

47. Anila Lala (Gjergji),

48. Liza Maksuti,

49. Alma Zili

50. Anjola Agolli,

51. Aldo Bumci,

52. Shkëlzen Berisha,

53. Ylli Pinari,

 *54. Luan Hoxha (ka fituar azil ne USA, i denuar nga gjykata me 3 vite burg)

55. Armand Tartari (ka fituar azil ne France, pasi u denua nga gjykata me 2 vite burg. Ishte shef finance ne ministrine e mbrojtjes)*

56. Ndue Marku,

57. Jorgo Mino,

58. Fatbardh Kuçi,

59. Gëzim Oshafi,

60. Denis Hajdari,

61. Agim Babameto:

62. Shkëlzen Madani,

63. Rezart Tërshana,

64. Besnik Dauti,

65. Dashnor Çaushi,

66. Fari Toska,

67. Zenun Fero,

68. Hilmi Laçaj,

69. Sokol Ngjeçi,

70. Mihal Delijorgji,

71. Dritan Minxolli

Kujtojmë se në seancën e fundit, mbrojtja e ish-ministrit Mediu ka kërkuar që të pyeten 90 dëshmitarë, ndër ta edhe ish-zyrtarë të Ministrisë së Mbrojtjes, për llogari të procesit ndaj tij në GJKKO.

Kujtojmë se, Struktura e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar e akuzon Mediun për “shpërdorim detyre” dhe “për shpërdorim detyre në bashkëpunim me kuadër komandues ushtarak” lidhur me dosjen e shpërthimit në Gërdec.

Avokatët e ish-ministrit Fatmir Mediu kanë kërkuar që çështja të pushohet për efekt parashikimi, kjo pasi sipas tyre klienti i tyre nuk ka asnjë faj për mosveprimin shtetëror ndër vite./ CNA

12:31 TODAY

400 mijë euro nga

Ish kryeministri Sali Berisha ka ngritur sot akuza të fort...

Lajmet e fundit nga