LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Konfirmohet deklarata e Berishës/ Reuters: McGonigal do të shpallet fajtor

2023-09-22 13:12:00, Aktualitet CNA

Konfirmohet deklarata e Berishës/ Reuters: McGonigal do të shpallet

Ish agjenti i FBI-së, Charles McGonigal  pritet të deklarohet fajtor për akuzat se ka fshehur 225,000 dollarë nga një ish-oficer i inteligjencës shqiptare, i cili u bë burim në një hetim të FBI-së.

Sipas Reuters, Charles McGonigal, i cili drejtoi divizionin e kundërzbulimit të FBI-së në Nju Jork përpara se të tërhiqej në vitin 2018, është planifikuar të paraqitet në një seancë dëgjimore në gjykatën federale të Uashingtonit në orën 14:00 (1800 GMT).

Ai u deklarua fajtor për një akuzë konspirative në gjykatën federale në Manhattan muajin e kaluar në një rast të veçantë në lidhje me oligarkun rus Oleg Deripaska ndërsa Deripaska ishte nën sanksionet e SHBA.

McGonigal përballet me një padi prej nëntë pikash në Uashington, duke e akuzuar atë për dështimin për të raportuar pagesat dhe udhëtimet që ai bëri me ish-oficerin e inteligjencës në Evropë në 2017 dhe 2018.

Një hyrje në dosjen e gjykatës tregoi se McGonigal synon të ndryshojë kërkesën e tij të premten. Ai nuk specifikoi se për cilat akuza do të deklarohej fajtor.

Prokurorët amerikanë thonë se ish-oficeri shqiptar i inteligjencës kishte interesa biznesi në Evropë dhe ishte një burim për një hetim të FBI-së që përfshinte lobim të huaj që mbikëqyrte McGonigal.

Akuzat më të rënda kundër McGonigal sjellin një dënim maksimal prej 20 vjetësh, por ka të ngjarë që prokurorët të kërkojnë një dënim më të butë si pjesë e një marrëveshjeje për pranimin e fajësisë./ CNA

12:31 TODAY

400 mijë euro nga

Ish kryeministri Sali Berisha ka ngritur sot akuza të fort...

Lajmet e fundit nga