LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Lira turke në rënie edhe pas emërimit të ministrit të mirënjohur të financave

5 Qershor 2023, 08:45, Ekonomi CNA

Lira turke në rënie edhe pas emërimit të ministrit të

Edhe pas emërimit të Mehmet Simsek si ministër Financash, Lira turke vijon rënien.

Të hënën ajo është ulur me 1 %. Lira arriti në 21.1 për dollar, jo shumë mbi nivelin më të ulët rekord prej 21.8 të bërë javën e kaluar.

Simsek, 56 vjeç, fitoi besimin si ministër i Financave dhe zëvendëskryeministër midis 2009 dhe 2018. Ai tha të dielën se vendi nuk ka zgjidhje tjetër veçse të kthehet në "terren racional".

Emërimi i tij shihet si një sinjal se qeveria e sapozgjedhur e Presidentit Tajip Erdogan po largohet nga ulja joortodokse e normave të interesit përballë inflacionit të lartë që e çoi lirën në një rënie të gjatë.

Inflacioni vjetor i çmimeve të konsumit në Turqi arriti një kulm 24-vjeçar përtej 85% vitin e kaluar dhe qëndroi në 44% në prill, si shenjë se kërkohej shtrëngim i mëtejshëm monetar, sipas Elmi./ CNA.al

Lajmet e fundit nga