LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ekonomia gjermane hyn në recension pasi inflacioni dëmton konsumatorët

25 Maj 2023, 13:19, Ekonomi CNA
Ekonomia gjermane hyn në recension pasi inflacioni dëmton
Foto ilustruese

Ekonomia gjermane ishte në recension në fillim të vitit 2023 pasi familjet që shpenzonin në motorin ekonomik të Evropës më në fund iu nënshtruan presionit të inflacionit të lartë.

Produkti i brendshëm bruto ra me 0.3% në tremujorin e parë të vitit kur u rregullua për efektet e çmimeve dhe kalendarit, tregoi një vlerësim i dytë nga zyra e statistikave të enjten. Kjo pason një rënie prej 0.5% në tremujorin e katërt të 2022. Një recesion zakonisht përkufizohet si dy tremujorë të njëpasnjëshëm tkurrjeje.

Të dhënat e PBB-së gjermane treguan "sinjale çuditërisht negative", tha të enjten Ministri i Financave Christian Lindner. Ai shtoi se duke krahasuar Gjermaninë me ekonomitë e tjera shumë të zhvilluara, ekonomia po humbte potencialin për rritje.

“Nuk dua që Gjermania të luajë në një ligë në të cilën ne duhet ta zbresim veten në pozitat e fundit”, tha ai, duke iu referuar parashikimeve të Fondit Monetar Ndërkombëtar, i cili parashikon një recesion në vitin 2023 vetëm në Gjermani, Britani dhe vendet evropiane.

"Nën peshën e inflacionit të jashtëzakonshëm, konsumatori gjerman ka rënë në gjunjë, duke tërhequr të gjithë ekonominë me vete," tha Andreas Scheuerle, një analist në DekaBank.

Konsumi i familjeve u ul me 1.2% në terma tremujorë pas rregullimeve të çmimeve, sezonale dhe kalendarike. Shpenzimet qeveritare gjithashtu u ulën ndjeshëm me 4.9% në tremujor.

"Moti i ngrohtë i dimrit, një rikthim në aktivitetin industrial, i ndihmuar nga rihapja kineze dhe një lehtësim i fërkimeve të zinxhirit të furnizimit, nuk ishin të mjaftueshme për të nxjerrë ekonominë nga zona e rrezikut të recesionit," tha kreu global i makro i ING Carsten Brzeski.

Në të kundërt, investimet u rritën në tre muajt e parë të vitit, pas një gjysmë të dobët të dytë të vitit 2022. Investimet në makineri dhe pajisje u rritën me 3.2% krahasuar me tremujorin e mëparshëm, ndërsa investimet në ndërtim u rritën me 3.9% në tremujor.

Kontribute pozitive ka pasur edhe nga tregtia. Eksportet u rritën me 0.4%, ndërsa importet ranë 0.9%.

"Rritja masive e çmimeve të energjisë shkaktoi ndikimin e saj në gjysmën e dimrit," tha kryeekonomisti i Commerzbank Joerg Kraemer.

Një recesion nuk mund të shmangej dhe tani pyetja është nëse do të ketë rimëkëmbje në gjysmën e dytë të vitit.

"Duke parë përtej tremujorit të parë, optimizmi në fillim të vitit duket se i ka lënë vendin më shumë ndjenjës së realitetit," tha Brzeski i ING.

Rënia e fuqisë blerëse, rrallimi i librave të porosive industriale, shtrëngimi agresiv i politikës monetare dhe ngadalësimi i pritshëm i ekonomisë amerikane, të gjitha argumentojnë në favor të aktivitetit të dobët ekonomik.

Pas rënies së të mërkurës në klimën e biznesit Ifo , të gjithë treguesit kryesorë kryesorë në sektorin e prodhimit tani po bien, tha Kraemer nga Commerzbank.

Bundesbank gjermane , megjithatë, pret që ekonomia të rritet në mënyrë modeste në tremujorin e dytë, pasi një rikthim në industri më shumë sesa kompenson konsumin stanjacion të familjeve dhe një rënie në ndërtim, sipas një raporti mujor të ekonomisë të botuar të mërkurën./ CNA.al

Lajmet e fundit nga