LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

UBS pritet të nënshkruajë marrjen e Credit Suisse më 12 qershor

5 Qershor 2023, 08:35, Ekonomi CNA

UBS pritet të nënshkruajë marrjen e Credit Suisse më 12

UBS ka bërë me dije se pritet që me 12 qershor të marrë Credit Suisse, duke krijuar kështu një bankë gjigante zvicerane me një bilanc prej 1.6 trilionë dollarësh pas një shpëtimi të mbështetur nga qeveria në fillim të këtij viti.

Përfundimi i nënshtrohet deklaratës së regjistrimit, e cila mbulon aksionet që do të dorëzohen, duke u deklaruar efektive nga Komisioni i Letrave me Vlerë dhe Shkëmbim të SHBA-së dhe kushte të tjera të mbetura, shtoi ai. “UBS pret të përfundojë blerjen e Credit Suisse më 12 qershor 2023. Credit Suisse Group AG do të shkrihet në UBS Group AG”, tha UBS në një deklaratë.

Ajo ra dakord më 19 mars të paguajë 3 miliardë franga zvicerane (3.37 miliardë dollarë) dhe të supozojë deri në 5 miliardë franga humbje për rivalin e saj më të vogël zviceran, pas një kolpasi duke nxitur autoritetet zvicerane të veprojnë për të shmangur një krizë më të gjerë bankare.

Pas përfundimit, aksionet e Credit Suisse dhe Aksionet Depozitare Amerikane (ADS) do të hiqen nga SIX Swiss Exchange (SIX) dhe Bursa e Nju Jorkut (NYSE), shtoi UBS. SIX tha në një deklaratë se, aksionet e Credit Suisse do të hiqen nga lista më 13 qershor.

Sipas marrjes së të gjitha aksioneve, aksionerët e Credit Suisse do të marrin një aksion të UBS për çdo 22,48 aksione që zotërojnë.

Marrëveshja më e madhe bankare që nga kriza globale financiare do të krijojë një grup që mbikëqyr 5 trilionë dollarë aktive, duke i dhënë UBS brenda natës një pozitë udhëheqëse në tregjet kyçe.

Megabanka do të punësojë 120,000 njerëz në mbarë botën, megjithëse tashmë ka njoftuar se do të shkurtojë vendet e punës për të përfituar nga sinergjitë dhe për të ulur kostot.

UBS kishte nxituar të mbyllte transaksionin në kohë rekord, duke shpresuar të ofronte siguri më të madhe për klientët dhe punonjësit e Credit Suisse dhe të shmangte largimet.

Marrëveshja u mbështet nga 200 miliardë franga në mbështetje të likuiditetit nga banka qendrore zvicerane, si dhe angazhimi i qeverisë për të gëlltitur deri në 9 miliardë franga humbje mbi ato të përballuara nga UBS. "Duhet të jemi gjithashtu të qartë ... kjo është një blerje jo një bashkim," tha CEO i UBS, Sergio Ermotti, në një konferencë financiare të premten, duke paralajmëruar për kosto "të dhimbshme" dhe shkurtime të vendeve të punës që do të vijnë.

Mbetet një pikëpyetje se çfarë do të bëjë UBS me bankën zvicerane me pakicë të Credit Suisse, e parë prej kohësh si "xhevahiri i kurorës" së grupit.

Futja e tij në grupin e UBS dhe kombinimi i rrjeteve kryesisht të mbivendosura të dy bankave mund të prodhojë kursime të konsiderueshme.

Por ka pasur presion publik për të ruajtur biznesin vendas të Credit Suisse si një entitet më vete me markën e vet, identitetin dhe, në mënyrë kritike, fuqinë punëtore.

Lajmet e fundit nga