LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Prokurorja e historisë rozë të Vjollca Hoxhës dhe lidhja me ish-sekretarin e Bashës

26 Shtator 2022, 11:07, Denoncim CNA

Prokurorja e historisë rozë të Vjollca Hoxhës dhe lidhja me

Një prokurore, e cila e quan veten të “hekurt”, pasi për disa vite ka qënë pjesë e ish Prokurorisë për Krime të Rënda, dyshohet se po punon me prapaskena në Prokurorinë e Tiranës, ku ushtron detyrën aktualisht.

Prokurorja Muhametaj-Domi është bërë pjesë historive të rozë,  të Vjollca Hoxhës, pronares së Top Channel, pasi thuhet se ka lidhje familjare me të dashurin e saj, Shpresim Bajraktari.

Prokurorja e historisë rozë të Vjollca Hoxhës dhe lidhja me
Shpresim Bajraktari

Për pasojë dosjet e Vjollca Hoxhës në Prokurorinë e Tiranës dhe Shpresimit "rastesisht" mbyllen në favor të tyre.

Prokurorja e historisë rozë të Vjollca Hoxhës dhe lidhja me
Vjollca Hoxha

Në korridoret e prokurorisë të Tiranë kolegët e saj rëndom thonë se Muhametaj ka lidhje të forta me prokurorin tashmë i shkarkuar A.Gj. Ky i fundit njeriu i ish-sekretarit  të Lulzim Bashës, Jemin Gjana. Gjana ka lidhje të forta familjare me babain e Shpresimit, Sefedin Bajraktarin. Trekëndëshi kalon nga Sonila Muhametaj, tek Gjanat dhe tek Shpresimi i historive rozë të Vjollca Hoxhës.

Prokurorja që synonte të bëhej pjesë e SPAK-ut dhe që del deklaron se ka luftuar bandat kriminale dhe asetet financiare, dyshohet se ka heshtur dosjet e Vjollca Hoxhësdhe Shpresimit, duke i dhënë kontribut në historitë rozë.

Kush është prokurorja Sonila Muhametaj Domi

Prokurorja e historisë rozë të Vjollca Hoxhës dhe lidhja me

Sonila Muhametaj është prokurorja që sabotoi punën e kolegëve së saj tek ish-Krimet e rënda tek dosja e Emiljano Shullazit.

Sonila Muhametaj, ishte prokurorja që braktisi mbledhjen dhe nuk mori pjesë në shortin për caktimin e prokurorit që do përfaqësonte akuzën në emër të shtetit për dosjen Shullazi.

Pavarësisht këtyre bëmave, prokurorja Muhametaj e kaloi Vettingun dhe në vijimësi ka tentuar të bëhet pjesë e SPAK-ut.

Prokurorja e historisë rozë të Vjollca Hoxhës dhe lidhja me
Sonila Muhametaj, duke dalë nga seanca e Vettingut

Por, Këshilli i Lartë i Prokurorisë nuk e ka klasifikuar tek prokurorët që fituan garën për në  SPAK.

Muhametaj, në këtë rast u kujtua se duhet ta ndiqte çështjen në rrugë ligjore dhe gjeti mbështetje nga Apeli Administrativ në datën 24 maj 2022.

Në këtë vendim Apeli vendosi të konstatojë të pavlefshëm vendimet e Këshillit të Lartë të Prokurorisë për emërimin si prokurorë në SPAK të Gokajt edhe Shehut.

Por, vendimi në fjalë nuk u ekzekutua, pasi KLP iu drejtua me herët Gjykatës së Lartë me një kërkesë për “pezullimin e ekzekutimit të vendimit”.

Sipas vendimit të Gjykatës së Lartë çështja duhet të kthehet për rigjykim në Apel ku duhet të rishqyrtohet nga një tjetër trupë gjykuese./CNA.al

Lajmet e fundit nga