LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Me leje ndërtimi por arkiva humb letrën/ Mban ’peng’ 79-vjeçarin për punimet në shtëpi

13 Shkurt 2024, 21:26, Denoncim CNA

Me leje ndërtimi por arkiva humb letrën/ Mban ’peng’

Qytetari Fisnik Pulaj, 79 vjeç, zotëron dy certifikata pronësie që i përkasin vitit 2013. Njëra pasuri që ka sipërfaqen 16 m2 është regjistruar mbi bazën e kontratës së dhurimit të vitit 1973 nga babai i tij. Ndërkohë, në emër të Fisnikut është regjistruar edhe pasuria tjetër që gjithashtu ka bazë kontratën e dhurimit, por në seksionin E të kartelës së pasurisë ka shënim. Kjo gjë nuk e lejon që nga viti 2013 që të pajiset me leje për të kryer veprime te kjo pasuri, siç është rikonstruksioni.

Fisniku thotë në emisionin “Stop” në Tv Klan se kërkon rifreskimin e pronës, por nuk ia mundësojnë. Ai vë në dispozicion një vërtetim të bashkisë Tiranë, i cili flet pikërisht për lejen në fjalë dhe ku dëshmohet, se Fisnikut i është lëshuar leja për ndërtim shtese një kuzhinë me aneks me kushtet përkatëse. Leja thuhet se është firmosur nga teknikja Natasha Koja dhe sekretari Lelem Haxhiu.

Ndërkohë Drejtoria e Arkivave i ka bërë me dije kadastrës se nuk u gjet leje ndërtimi. Përgjegjësja e Arkivit Shtetëror Vendor, thotë se mund të jetë bërë një lapsus në datat e lejes së ndërtimit, por është verifikimi i dokumenteve fletë për fletë për t’iu shmangur çdo gabimi njerëzor të mundshëm dhe nuk figuron asnjë leje ndërtimi për zotin Fisnik Sali Pulaj./ tvklan

Lajmet e fundit nga