LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Baçi denoncon tenderat abuzive/ "Shqiptarët paguajnë për ujin e ndotur"

30 Mars 2023, 17:11, Denoncim CNA

Baçi denoncon tenderat abuzive/ "Shqiptarët paguajnë

Deputeti demokrat, Luan Baçi ka denoncuar situatën e ujit të pijshëm në vend ku shprehet se në 10 vitet e fundit  ujë ka qenë i ndotur dhe qeveria ka vjedhur dhe përdorur tendera abuzivë. 

Baçi thekson se shqiptarët po paguajnë shuma të mëdha për të marrë këtë shërbim bazë të jetesës dhe se shkaku kryesor sipas tij është mungesa e sahateve në shtëpitë e qytetarëve si dhe kontrrolli i tyre nga administrata përkatëse.

Gjatë fjalës së tij në Kuvend, Baçi u shpreh se shqiptarët furnizohen vetëm 16 orë në ditë me ujë të pijshëm.

"Ne nuk jemi aspak kundër reformave, Po kur këto shkelin ligjet dhe ndërrmeren pa asnjë konsultim biën ndesh me publikun dhe ne jemi kundër. Deri më tani ne 10 vite furnizimi me ujë ka qenë problematik dhe ka pasur tendera abuzivë. 77% e territorit mbulohet me ujë të pijshëm. Sot shqiptarët furnizohohen 16 orë në ditë me ujë të pijshëm. Këta po vjedhin dhe shpërdorojnë ujin. Fshatrat e Shqipërisë nuk kanë ujë të pijshëm. Në Frakull, Peshtan nuk kanë paraqitje të ujit në çezmat e tyre. Uji që konsiderohet i pijëshëm është i ndotur dhe nuk mund të përdoret as për të larë. Banorët ankohen për tarifat dhe ndotjen e ujit. Mungesa e sahateve shkaku kryesor për pagesat e larta për ujimn. Ujësjellësi i Fierit nuk ka asnjë plan për menaxhimin e ujit, dhe numrin e matësave që duhen vendosur", u shpreh Baçi./CNA

Lajmet e fundit nga