LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Nuk do e ndërpresim grevën”/ Gjokutaj: Shkolla e Magjistraturës, si çerdhe zogjsh të kapur

20 Qershor 2022, 19:12, Aktualitet CNA
“Nuk do e ndërpresim grevën”/ Gjokutaj: Shkolla e
Genc Gjokutaj

Avokati Genc Gjokutaj deklaroi në tryezën e organizuar nga PD ku u diskutua për problematikat e sistemit të drejtësisë, se Reforma e Drejtësisë që nisi u mendua për reformë, por përfundoi në metastazë.

Më tej, Gjokutaj tha se drejtësia është në kolaps total.

Avokati Gjokutaj teksa mbështeti grevën e avokatëve të cilët kanë bojkotuar proceset gjyqësore pasi janë kundër hartës së re gjyqësore, tha se Shkolla e Magjistraturës është si një çerdhe.

Reforma në drejtësi nuk përfshin vetëm gjykatë e prokurori, por të gjitha agjencitë ligjzbatuese.

Kjo është një pjesë e rëndësishme, ka militantë që kanë probleme bazike që nuk i jep dot drejtim punës, e jo më çështjeve.

Shkolla e Magjistraturës, një çerdhe që i ka kapur që zogj këta që kërkojmë ne nesër.

Ata që japin mësim në Magjistraturë janë të pa vetuar dhe këta prodhojnë gjyqtarë që do t'i nënshtrohen vettingut.

Greva duhet ndërprerë vetëm nëse pranohen kërkesat, minimumi të caktohet një datë, për të diskutuar, duhet kushtëzuar ndërprerja e grevës", tha Gjokutaj./CNA.al

Lajmet e fundit nga