LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ali Ahmeti: Duhet një marrëveshje historike mes Kosovës dhe Serbisë

20 Qershor 2022, 18:56, Aktualitet CNA
Ali Ahmeti: Duhet një marrëveshje historike mes Kosovës dhe
Kryetari i BDI-së, Ali Ahmeti

Kryetari i BDI-së, Ali Ahmeti, ka qenë i pranishëm në promivimin e librit “Përplasja e Madhe” të politikanit të Kosovës Enver Hoxhaj.

Gjatë fjalës së tij, Ahmeti tha se ka ardhur momenti që Kosova dhe Serbia të nënshkruajnë një marrëveshje historike. “Mes nesh dhe serbëve ka shumë ngjarje dhe nuk është temë e lehtë kjo, por duhet marrëveshje historike.

Ose duhet me vendos të luftohet. Cili është çmimi i një marrëveshjeje dhe cili i një lufte të re. Problemi nuk është i Kosovës”, u shpreh Ahmeti.

Ai u ndal te samiti i “Open Balkan”, ku tha se Aleksandër Vuçiç nuk ndihej mirë mes tre shqiptarëve.

Lidhur me këtë nismë, Ahmeti thotë nuk është imponuese.

Putini nuk është i sëmurë. Ai ka doktrinë cariste. Ai ka platformë për të realizuar ideologjinë e madhe. Nuk e ndjente veten mirë Vuçiçi se tre me një ishim. Dhe aty shumë hapur u diskutua. Por këtu edhe në libër është ngritur. Duhet marrëveshje historike mes Kosovës dhe Serbisë. Problemi nuk është vetëm i Kosovës. Duhet bërë pajtimi i të gjithë shqiptarëve. Unë kam 20 vite që flas për pajtimin, ose të bëhet luftë dhe t'i vendosim në peshore. Iniciativa 'Ballkani i Hapur' nuk është imponuese”, u shpreh ai./CNA.al

Lajmet e fundit nga