LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Mitsotakis, i shqetësuar për Belerin/ Kryeministri grek: Mbajtja në burg, problem në marrëdhënien me Shqipërinë

17 Shtator 2023, 14:22, Aktualitet CNA

Mitsotakis, i shqetësuar për Belerin/ Kryeministri grek: Mbajtja

Kryeministri i Greqisë, Kyriakos Mitsotakis, ka folur lidhur me mbajtjen në burg të fituesit të zgjedhjeve në Bashkinë Himarë, Fredi Beleri.

Mitsotakis thotë se është i shqetësuar si për mbajtjen e Belerit në burg dhe për faktin që Shqipëria refuzon t’i japë mundësinë të bëjë betimin.

“Më shqetëson fakti jo vetëm i burgut, por edhe që Shqipëria refuzon t’i japë mundësinë të bëjë betimin, qoftë edhe nga kryetari i burgut... Është një shkelje e qartë e shtetit ligjor, krijon probleme të mëdha në marrëdhëniet tona dypalëshe, e vështirëson rrugën e Shqipërisë drejt familjes evropiane...”, komentoi Mitsotakis gjatë konferencës për shtyp që dha në kuadër të pranisë së tij në Ekspozitën Ndërkombëtare të Selanikut./ CNA

Lajmet e fundit nga