LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Lirimi i Tahirit/ Ambasadorja Kim reagon e zhgënjyer: Veprimet do kenë pasoja

2 Qershor 2023, 18:53, Aktualitet CNA
Lirimi i Tahirit/ Ambasadorja Kim reagon e zhgënjyer: Veprimet do kenë
Ambasadorja e SHBA në Tiranë, Yuri Kim

Ambasadorja e SHBA në Tiranë, Yuri Kim, ka reaguar në lidhje me lirimin nga burgu të ish-ministrit të Brendshëm, Saimir Tahirit.

Me anë të një statusi në rrjetet sociale, Kim thotë se është e zhgënjyer nga vendimi i gjykatës së Elbasanit.

Diplomatja amerikane paralajmëron se kushdo që është i përfshirë në lirimin e Tahirit, do të përballet me pasoja.

“Shumë e zhgënjyer të shohësh se mënyrat e vjetra të mosndëshkimit dhe privilegjimit për disa vazhdojnë në sistemin e drejtësisë. Këto mënyra të vjetra nuk janë të përshtatshme për një vend aleat të NATO-s dhe aspirant të BE-së dhe ato duhet të refuzohen me vendosmëri. SHBA e konsideron korrupsionin si një kërcënim thelbësor të sigurisë kombëtare. Ata që merren me dhënien ose pranimin e kërcënimeve dhe nxitjeve - për shembull, për të ndihmuar miqtë e fuqishëm - duhet të kuptojnë se veprimet e tyre do të kenë pasoja”, shprehet ajo./ CNA.al

Lajmet e fundit nga