LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ky është i vetmi vend i BE-së pa një ministre femër

1 Gusht 2023, 10:33, Aktualitet CNA

Ky është i vetmi vend i BE-së pa një ministre femër

Hungaria këtë javë u bë i vetmi vend në Bashkimin Evropian pa një ministre femër pasi Judit Varga dha dorëheqjen zyrtarisht të hënën në mbrëmje.

Varga, njoftoi dorëheqjen e saj për të udhëhequr fushatën e partisë në pushtet Fidesz për zgjedhjet parlamentare të BE-së të qershorit 2024.

Ajo ka shërbyer si ministre e drejtësisë që nga viti 2019.

Pas dorëheqjes së saj posti i saj do të zëvendësohet nga Bence Tuzson, që do të thotë se 14 postet ministrore të Hungarisë tani mbahen të gjitha nga burra.

Pak më shumë se 33% e posteve ministrore në të gjithë Bashkimin Europian mbahen nga gra.

Pesë shtete të tjera anëtare kanë 50% ose më shumë gra në krye të ministrive. Këto janë Holanda, Spanja, Belgjika, Portugalia dhe Austria./CNA.al

Lajmet e fundit nga