LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Kur bien bomba dhe godasin dikë”/ Rama flet për luftë në Beograd

17 Nëntor 2022, 13:51, Aktualitet CNA

“Kur bien bomba dhe godasin dikë”/ Rama flet për

“Ky takim në kohë lufte kur bien bomba dhe godasin dikë diku në Ukrainë, është i nevojshëm”.

Kështu është shprehur kryeministri Edi Rama në Beograd, në konferencën ‘Mundësitë e investimit në energjinë e ripërtëritshme në Ballkanin Perëndimor.

Më tej ai është ndalur tek “Ballkani i Hapur”, duke thënë se po formësohet gjithnjë e më tepër.

“Nuk kam aspak dyshim, se në këto kohë kaq të vështira, ajo çka kemi thënë më parë kur nisëm Ballkanin e Hapur dhe kur nxitëm për një bashkëpunim më të gjerë rajonal, bëhet gjithmonë e më e dukshme, na duhet të rajonalizojmë tregjet tona dhe sa i takon energjisë, na duhet të shkojmë përtej kufijve tanë pasi në të kundërt, ende mbetemi tregje të vogla. Ajo çfarë na duhet e për të cilën kemi nevojë, nëse trajtohet në mënyrë të izoluar mund të jetë shumë më tepër e kushtueshme dhe jo vetëm kaq. Besoj po kështu se duke vepruar në nivel rajonal, sa i takon tregut të energjisë, ne mund të kemi një qasje më të lehtë në financime dhe po kështu, mund të kemi një partneritet shumë më të fortë në sektorin privat”,  u shpreh Rama./CNA.al

Lajmet e fundit nga