LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Protestë për traun në Divjakë/ Qytetarët përplasen me policinë

17 Nëntor 2022, 12:01, Aktualitet CNA

Protestë për traun në Divjakë/ Qytetarët përplasen

Banorët e Divjakës kanë dalë sot për të protestuar, në kundërshtim të vendosjes së traut në Parkun e Divjakës.

Me vendim të ministrisë së Turizmit, pranë traut elektronik çdo visitor do të paguajë një tarifë për të hyrë brenda.

Konkretisht është përcaktuar se çdo visitor duhet të pagujë 50 lekë të reja, ndërsa për automjetet është caktuar një tarifë prej 150 lekësh.

Situata është shoqëruar me tensione mes qytetarëve dhe policisë ku ka pasur përplasje ndërmjet tyre, për shkak se banorët nuk duan që të "zaptohet" prona publike.

Ata gjithashtu kanë konsideruar si shkelja nga ana e Bashkisë dhënien e lejes për vendosjen e këtij trau./CNA.al

Lajmet e fundit nga