LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Drogë në banane/ Gjykata e Lartë vulos fatin e pronarit dhe administratorit të kompanisë “Alba Exotic Fruit”

17 Nëntor 2022, 10:31, Aktualitet CNA

Drogë në banane/ Gjykata e Lartë vulos fatin e pronarit dhe

Gjykata e Lartë ka caktuar masën “arrest me burg” për pronarin dhe administratorin e kompanisë “Alba ekzotik fruit”.

Mbi ta rëndojnë akuzat për trafik droge.

Gjykata ka refuzuar kërkesën e Eduart Dautit dhe Bajron Gumenit, për lehtësimin e masës, duke vendosur që në fuqi të mbëtët vendimi i Apelit të Durrësit.

Kujtojmë se në një hark kohor prej 3 vitesh, mes bananeve të porositura nga kjo kompani, kanë mbërritur në Portin e Durrësit, disa ngarkesa me drogë, të llojit kokainë.

Në kontejnerët me banane që vinin nga Amerika Latine në Portin e Durrësit të porositura nga kompania “Alba Exotic Fruit” u gjetën sasi kokaine në gjashtë raste të ndryshme. Këtu përmendin rastin e 12 tetorit të 2021 që u kapën 10 kilogramë kokainë.

Më herët, në 7 shtator u kapën 7.7 kg, në 13 korrik u sekuestruan 11 kg e 675 gramë kokainë, ndërsa 10 ditë më vonë, më 23 korrik u gjetën 6.5 kilogramë të tjera. Më 29 korrik 2021 kompanisë iu gjetën 7.25 kilogramë kokainë.

Kompania 'Alba Exotic Fruit' rezulton e përmendur edhe më parë në 'historinë' me trafik droge ku në vitin 2019, në kontejnerët e kësaj kompanie, në Pire të Greqisë u gjetën 137 kg kokainë./CNA.al

Lajmet e fundit nga